مشاوره رایگان

۲۸۴۲۸۶۷۶ (۰۲۱)

UX و UI چیست و در طراحی سایت چه کاربردی دارد ؟

سلام دوستان این مقاله درباره ی UX  و UI در طراحی سایت و کاربرد های UX و UI  قراره به شما اطلاعات بده .

UX و UI در طراحی سایت چیست؟

با کمی تحقیق و دقت روی سایت هایی که مخاطبای بیشتری دارند مثل سایت اخبار یا فروشگاه های اینترنتی به این نتیجه می‌رسیم که طراحان سایت چند ویژگی مختلف در طراحی سایت رعایت می‌کنند که باعث بازخورد مثبت کاربران می‌شود. این ویژگی ها عبارتند از زیبایی منحصر به فرد و حس رضایت کاربران از سایت و امکانات سایت.

هنگام طراحی سایت توسط افراد مبتدی یا غیر متخصص که اطلاعات کاملی درمورد طراحی سایت ندارند درک اصطلاحات خاص دشوار است.از جمله این اصطلاحات در طراحی سایت UX  و UI میباشند که هر کدام معنای متفاوتی دارند.

جالب است بدانید از نظر شغلی برخی طراحان سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer نامیده میشوند.

UX  چیست؟

به طور کلی  UX مخفف User Exprince Design به معنی رفتار و بازخورد کاربر نسبت به سایت و یا کالای موجود در سایت می‌باشد. UX Designer ها سعی دارند با روش های مختلف حس رضایت را در کاربران ایجاد کنند به عبارت دیگر طراحی UX هر نوع ارتباطی بین مشتری و ارائه دهنده محصول است که استفاده از سایت را آسان تر می کند.

UX  تجربه کاربر و اثر متقابل انسان و کامپیوتر می‌باشد ، که سبب درک کاربر از نظر جنبه های عملی و تجربی و موثر سیستم و سادگی در استفاده می‌باشد. وظیفه طراح سایت  ایجاد محیطی دلنشین برای کاربران سایت است.

طراح سایت باید احساسات و هیجانات کاربر را نسبت به سایت و یا کالای موجود را خوب بشناسد و محیطی را طراحی کند که تمامی این احساسات و هیجانات تحریک کند. طراح سایت مهمترین عضو تیم شما می‌باشد که می‌تواند تاثیر مثبت و یا منفی روی کسب و کار شما بگذارد.

یک مثال ساده در مورد  UX

در طراحی سایت باید از تمامی امکانات استفاده کرد تا حس رضایتمندی کاربر هنگام استفاده از سایت شما را جلب کند. ایجاد این حس کاملا به طراح UX  شما بستگی دارد. امروزه هر سایتی برای موفقیت به طراح UX نیاز دارد.

به عنوان مثال هنگام خرید از یک فروشگاه اینترنتی اگر کاربر سریعتر به نتیجه دلخواد خود برسد قطعا حس رضایتمندی بیشتری از سایت شما خواهد داشت.

هر چقدر این کار راحت تر باشد شما دارای یک طراح UX موفق هستید. در نتیجه یک طراح UX توجه بیشتری به رضایت کاربر دارد.

UI چیست؟

UI مخفف کلمه User Interface و به معنی رابط کاربری می‌باشد. همانطور که مطالعه کردید در طراحی سایت UX بر احساس کلی کاربر نسبت به محصول و یا سایت می‌باشد اما UI خلاف UX به صفحه بندی سایت توجه دارد.

UI Designerها مسئول طراحی ابزار و صفحه هایی میباشند که طراحی UX Designer را روی این صفحه ها پیاده سازی و جایگذاری کنند.

طراحی UI ظاهر سایت و اولین بازخورد کاربر است. طراحی UI به این معناست که طراح سایت باید روی نحوه نمایش محصولات و یا سایت تمرکز کند. در UI صفحات باید جذابیت خود را به کاربر نمایش دهند.

هر ویژگی و خواص ظاهری سایت شما منحصر به فرد بوده و طراح سایت شما باید ظاهر سایت را دلنشین تر جلوه دهد تا کاربر را جذب سایت کرده و بتواند راحت از محصولات و سایت استفاده کند.

امروزه سایت هایی که در رنکینگ قرار دارند توجه بسیار بیشتری نسبت به دیگر سایت ها به قسمت UI دارند.

به عنوان مثال در طراحی UI طراح سایت سعی می‌کند موضوعات مهم را در نقاطی که سایت قرار دهند که بیشتر نگاه کاربر را جذب می‌کند، و یا در طراحی سایت از بنر ها ، تصاویر ، ویدئو ، کلیدواژه و همچنین رنگ های خاصی استفاده می‌شود تا برای کاربر جذاب تر باشد.

طراحان UI وظیفه دیگری نیز به عهده دارند. در طراحی سایت یکپارچگی و کل روند محصولات بر عهده طراحان UI. به صورتی که محتوای صفحات و ترتیب آنها باید همخوانی داشته باشد. و در زبان طراحی باید سازگاری در تمام صفحات و روند ها حفظ شود. ضروری بودن همچین ثباتی در نمایش المان ،خطا و سبک طرحی خودنمایی می‌کند.

تفاوت UI و UX در چیست؟

این دو عبارت مخفف هایی هستند که توسط افراد مبتدی و یا غیر متخصص اشتباه استفاده می‌شوند. UI  و UX کاملا از نظر معنایی متفاوت هستند و به کار گیری نادرست آنها در طراحی سایت باعث سردرگمی طراح سایت و کاربر می‌شود. تفاوت UI و UX  بسیار واضح بوده و بکارگیری آنها کاملا ساده می‌باشد.

تفاوت های این دو بسیار زیاد نیست اما در طراحی سایت بسیار مهم است.

  • یک محصول کاملا UX میباشد و قسمت هایی از محصول شامل UI می‌شود. به بیان دیگر UX در اولویت طراحی سایت UI زیر مجموعه آن قرار دارد و برای تامین هدف های UX طراحان سایت از آن استفاده می‌کنند.
  • برای داشتن یک طراحی تاثیر گذار یا UX استفاده از UI ضرورت دارد درسته که بدون طراحی UX سایتی زیباتر و خیره کننده تر داریم اما نبود UI عملکرد سایت را به شدت ضعیف می‌کند.
  • برای داشتن طراحی UX باید مفاهیم روانشناسی را درک کرد.در طراحی UI از ابزاری استفاده می‌شود که قابل مشاهده می‌باشد و تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد.
  • طراحی UI کاملا به سلیقه طراح سایت است اما برای بازخورد مثبت باید به خواست کاربران دقت کرد.

سخن پایانی

طراحان سایت هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم آموزش دیده و استفاده می‌کنند و برای پیاده سازی قالب ها در وب سایت هر دو نقش را بر عهده می‌گیرند و در نتیجه دستمزد آنها بیشتر از طراحان دیگر است.

البته این دو تخصص ارتباط نزدیکی با هم دارند اما بدون دانش کامل از هر دو تخصص طراحی انجام پذیر نیست و این در تخصص برای اهداف بزرگتری با یکدیگر ترکیب شده اند  به عنوان مثال یکی از این اهداف جذب کاربران و رساندن اطلاعات مفید به کاربران است.

اگر شما سایتی داشته باشید که ظاهری فوق العاده جذاب و خیره کننده اما عملکردی کاملا ضعیف داشته باشد در اصطلاح به آن UX بد و UI خوب می‌گویند و همچنین اگر سایتی با عملکرد فوق العاده و ظاهری کاملا ضعبف داشته باشید UX خوب و UI بد می‌گویند.

در نتیجه برای داشتن سایتی موفق باید از طراح سایت خود بخواهیم تا در استفاده از UI و UX به صورت متعادل استفاده شود. و نکته جالب این است که پس از طراحی سایت باید پس از طراحی قالب آن را توسط کاربران مختلف تست کرده و از هرکدام بازخوردی دریافت کنیم.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۸۴۲۸۶۷۶ برای تماس مستقیم

۰۹۰۳۸۴۸۱۰۱۲ (فقط چت واتس اپ)

 ایمیل: info@aranikweb.ir

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید