وردپرس چیست و چرا با وردپرس وب سایت بسازیم؟ ویژگی های سیستم مدیریت محتوا

وردپرس چیست و چرا با وردپرس وب سایت بسازیم؟ ویژگی های سیستم مدیریت محتوا 800 520 کارشناس محتوا1

سوال وردپرس چیست ممکن است در ابتدا در ذهن کاربری که احتیاج به وبسایت دارد نقش ببندد یا برای ساخت سایت یا برای آگاهی از روند طراحی وب سایت توسط شرکت یا فرد مورد نظر.

وردپرس چیست و چرا با وردپرس وب سایت بسازیم؟

وردپرس چیست ؟ یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS که مخفف (Content Management System) است، این سیستم با بقیه ی سیستم های مدیریت محتوا دو تفاوت اصلی دارد:

یکی اینکه این سیستم کاملا رایگان و open source است یعنی وردپرس WordPress یک نرم افزار اوپن سورس است که با آن می‌توانید وبسایت، وبلاگ یا اپلیکیشن بسازید: یعنی شما به راحتی به وسیله وردپرس می توانید  نصب وردپرس را اجرا کنید و دیگری رابط کاربری وردپرس بسیار ساده است، وردپرس می تواند در تمامی دستگاه ها و گوشی های هوشمند اجرا شود، شما برای استفاده از این سیستم نیاز به برنامه نویسی خاصی ندارید و به راحتی می توانید خودتان مدیریت محتوا را که در وب سایت خود قرار می دهید را انجام دهید.

اولین بار وردپرس در سال ۲۰۰۳ توسط مت چارلز مولنوگ بنا شد، در آن زمان کاربرد وردپرس بسیار محدود تر بود اما با گذشت زمان این نرم افزار توانست به سرعت رشد پیدا کند و به یک سیستم مدیریت محتوای چند کاره تبدیل شود.

منظور از چند کاره بودن سیستم محتوا این است که شما می توانید با آشنایی با این نرم افزار هر نوع وب سایتی که می خواهید ایجاد کنید از وب سایت های خبری گرفته تا آموزشی و فروشگاهی.

بسیاری افراد بر این باورند که وردپرس از نظر امنیت کمی و کاستی هایی دارد، اما باید بگوییم که این جمله بسیار نادرست است و امنیت وردپرس بسیار بالاست.

همین ویژگی ها سبب شده که امروزه بیش از ۳۵ درصد وب سایت های موجود از وردپرس برای مدیریت محتوای سایتشان استفاده کنند.

همچنین قابلیت مضاعف وردپرس امکان اضافه نمودن افزونه یا پلاگین ها و قالب وردپرس متفاوت است که می تواند قابلیت های بیش تری را به سایت شما اضافه کند، امروزه بیش از ۲۶۰۰ قالب و تقریبا ۳۰۰۰۰ افزونه رایگان برای این نرم افزار به وجود آمده است.

وردپرس چیست

وردپرس چیست

اما یک نکته قابل توجه درباره وردپرس این است که این نرم افزار به تازگی فارسی سازی شده و کاربران ایرانی می توانند از وردپرس فارسی به راحتی از آن استفاده کنند، در ادامه این مقاله ما می خواهیم ویژگی های وردپرس فارسی را به شمامعرفی کنیم و بگوییم به چه دلیل است که بسیاری از سایت های ایرانی از وردپرس فارسی برای مدیریت محتوای سایتشان استفاده می کنند:

۱) راستچین بودن وردپرس فارسی

به دلیل اینکه متن های انگلیسی عمدتا چپ چین هستند و وردپرس معمولی از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند، راستچین کردن متن ها در وردپرس ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. اما وردپرس فارسی قابلیت راستچین شدن دارد و شما می توانید تمامی متن های فارسی خود را بدون اینکه شکل آن ها به هم بریزد در محیط وردپرس قرار دهید.

۲) اضافه شدن تاریخ شمسی در وردپرس

در وردپرس عمدتا تاریخ های میلادی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربران ایرانی همواره برای تبدیل کردن تاریخ ها از میلادی به شمسی ممکن است به مشکلاتی برخورد کنند، ورپرس فارسی توانسته این مشکلات را رفع کند و شما می توانید با استفاده از افزونه های مخصوص تاریخ شمسی را درون این نرم افزار بگنجانید، قطعا چنین کاری کار کاربران ایرانی را بسیار ساده می کند.

۳) نام کاربری فارسی در وردپرس فارسی 

در نرم افزار وردپرس اصلی نمی توان از نام های کاربری فارسی استفاده کرد و شخصی که از وردپرس استفاده می کند تنها مجاز است از حروف لاتین برای به وجود آوردن نام کاربری استفاده کند، اما در وردپرس فارسی این مشکل هم حل شده است و کاربران ایرانی می توانند از نام های فارسی برای نام کاربری در برنامه وردپرس فارسی استفاده کنند.

۴) افزونه هایی برای بالابردن امنیت در وردپرس فارسی

در وردپرس فارسی افزونه های بسیاری وجود دارد که شما به کمک آن ها می توانید امنیت سایت وردپرسی خود را چندین برابر کنید، این افزونه به شما این امکان را می دهد که از ورود هکر ها در محیط وردپرس شما جلوگیری کند. اگر هکری پس از چندین بار استفاده از رمز اشتباه قصد وارد شدن به محیط وردپرس شما را داشته باشد افزونه هایی وجود دارد که بسیار سازگار با وردپرس فارسی است و می تواند آی پی هکر را در لیست سیاه قرار دهد و یا برای ورود کاربران به محیط وردپرس کد کپچا ایجاد کنید که امنیت محیط وردپرس شما بیش از پیش شود.

۵) ساعت جهانی در وردپرس فارسی

زمان برای شما که دارای کسب و کاری هستید بسیار ارزشمند است، شما می توانید در وردپرس فارسی، ساعت نرم افزار را با ساعت جهانی تنظیم کنید، فرق نمی کند در کجا باشید، شما می توانید ساعت وردپرس فارسی تان را با لوکیشنی که در آن حضور دارید تطبیق دهید، به طور مثال اگر شما در تهران هستید می توانید ساعت وردپرس فارسی تان را در  +۳٫۳۰  که نقطه جغرافیایی تهران است قرار دهید.

۶) ویرایش حروف مشابه فارسی در وردپرس فارسی

شاید تاکنون برای شما این مشکل پیش بیاید که بخواهید متنی در وردپرس تایپ کنید، اما وردپرس به جای استفاده از کلمات فارسی از کلمات عربی برای نوشتار استفاده کند.

قطعا صاحبان وب سایت های فارسی برای اینکه ظاهر سایتشان بهتر باشد می خواهند تمامی کلمات فارسی و به شکل کاملا درست به نمایش دراید، بگذارید یک نمونه برای شما مثال بزنیم:

به طور مثال شما نمی توانید در محیط وردپرس پیش فرض این حروف را (ی , ک) به شکل فارسی تایپ کنید، حال شاید برای شما سوال شود که برای حل این مشکل چه کاری می توان انجام داد؟

در جواب می توانم به شما بگویم که افزونه های متنوعی در وردپرس فارسی وجود دارد که می تواند حروف اختصاصی و ویژه فارسی را به محیط وردپرس اضافه کند همچنین فونت های متوع فارسی را نیز به محیط وردپرس خود اضافه کنید، همچنین شما می توانید به جای استفاده از اعداد لاتین از اعداد فارسی استفاده کنید، قطعا این کار به بومی سازی محیط وردپرس شما بسیار کمک می کند و در زیبا سازی وب سایت شما هم می تواند نقش ایفا کند.

۷) قالب های متنوع فارسی در وردپرس فارسی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم بیش از ۲۶۰۰ قالب فارسی سازی شده برای وردپرس فارسی داریم، همچنین شما می توانید قالب های مختص به کسب و کار خود را فارسی سازی کنید و پس از ارسال به پشتیبانی وردپرس و مطمئن شدن از استاندارد بودن آن قالب، آن را به وردپرس فارسی خود اضافه کنید و از آن لذت ببرید.

برای دانلود وردپرس از این لینک استفاده کنید: آخرین نسخه وردپرس فارسی

شما میتوانید برای طراحی سایت وردپرسی خود از این فرم سفارش طراحی سایت خود را پر کنید. 

اینستاگرام ما را به دوستان خود معرفی کنید.