لینک نوفالو چیست و تغییرات لینک نوفالو در سال ۲۰۲۰ چیست؟

لینک نوفالو چیست و تغییرات لینک نوفالو در سال ۲۰۲۰ چیست؟ 800 520 کارشناس محتوا1
لینک نوفالو چیست و تغییرات لینک نوفالو در سال 2020 چیست؟Reviewed by نرگس کاوه on Apr 21Rating: 4.5لینک نوفالو چیست و تغییرات لینک نوفالو در سال 2020 چیست؟لینک نوفالو چیست ؟ تغییرات لینک نوفالو در سال 2020 چیست ؟ الگوریتم های گوگل بر سئو چه اثری دارد؟ nofollow link چیست ؟ همه چیز درباره نوفالو کردن لینک

لینک نوفالو چیست و چه زمانی از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

لینک نوفالو چیست ؟ تا به حال چیزی در مورد لینک نوفالو شنیده اید؟ می دونید چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کنید؟

می دونستید که لینک نوفالو می تواند فوایدی هم برای وب سایت شما داشته باشد؟

می دونید که چگونه می توانید از لینک نوفالو وب سایت های دیگر برای به وجود آوردن لینک نوفالو وب سایت خود استفاده کنید؟ تغییرات جدید برای استفاده از Nofollow link در سال ۲۰۲۰ را پیگیری کرده اید؟

برای پاسخ به این پرسش ها با ما همراه باشید.

همه چیز درباره ی لینک نوفالو را بدانیم

تاریخچه نوفالو (Nofollow)

همانطور که می دانید ساختن لینک می تواند یکی از راه های بهبود سئو وب سایت شما باشد.

از دیدگاه موتور های جستجوگر نظیر گوگل هر چه میزان بک لینک وب سایت شما بالاتر باشد به همان میزان، سایت شما هم اعتبار بیش تری دارد.

گوگل این دیدگاه را از همان روز های اول فعالیت خود نسبت به سایت ها داشته و آن را معیاری جهت رتبه بندی وب سایت ها قرار داده است.

همین موضوع سبب شده که تعدادی از افراد سودجو با قرار دادن لینک های اسپم شروع به بالابردن رتبه ی وب سایتشان بکنند.

اما قرار دادن لینک های اسپم و آنالیز آن ها توسط روبات های گوگل به مرور زمان اعتبار برخی از سایت ها را به شدت پایین آورد.

اگر بخواهیم این موضوع را به شکل ساده تر به شما توضیح دهیم؛ اگرشما درون محتوای وب سایت خود به سایت های خارجی که در گذشته توسط گوگل جریمه شده باشند لینک دهید ( به اصطلاح لینک های اسپم )، گوگل وب سایت شما را به دلیل انجام این عمل جریمه می کند.

کارشناسان گوگل سعی کردند تا راهی برای این مشکل پیدا کنند.

آن ها در سال ۲۰۰۵ اصطلاحی به نام نوفالو یا nofollow را به عموم معرفی کردند. مت کاتس و جیسون شلون از کارشناسان شرکت گوگل بودند که اولین بار ایده ایجاد نوفالو را مطرح کردند.

اما خوب تعریف نوفالو چیه؟

مت کاتس کارشناس شرکت گوگل

مت کاتس کارشناس شرکت گوگل

 

تگ نوفالو چیست؟

نوفالو یک ویژگی است که درون کد های HTML مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع نوفالو راهی است که به وسیله آن به روبات های موتور های جستجوگر می فهمانید که  آن لینک به خصوص را مورد سنجش قرار ندهند، به وسیله آن لینک وب سایت شما را مورد ارزیابی قرار ندهند.

این کار با قرار دادن rel=nofollow در لینک وب سایت شما انجام می پذیرد. به طور مثال لینکی که قصد دارید آن را نوفالو کنید. به ترتیب زیر در وب سایت شما قرار می گیرد:

<a href=”https://www.aranikweb.ir/” rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

لینک نوفالو چیست

لینک نوفالو چیست

چه زمانی از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

بسیاری از صاحبان وب سایت ها با این سوال مواجه می شوند که چه زمانی و در چه قسمتی از وب سایتشان باید از لینک نوفالو استفاده کنند؟

در جواب باید بگوییم که شما نباید به لینک های داخلی وب سایتتان نوفالو را اضافه کنید، بلکه نوفالو تنها برای لینک های خارجی که در وب سایت شما قرار دارند، استفاده می شود.

این به این دلیل است که شما نمی دانید، لینک های خارجی که در وب سایت شما قرار دارند از نظر سطح اعتبار از چه جایگاهی برخوردار هستند.

حال ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که در چه قسمت هایی از وب سایت باید تگ نوفالو را اضافه و لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

در ادامه به صورت موردی قسمت هایی از وب سایتتان را که می توانید در آن، از لینک نوفالو استفاده کنید را به شما نشان می دهیم:

۱- استفاده از لینک نوفالو در بخش نظرات سایت

برخی از کاربران در قسمت نظرات محتوای وب سایت شما، ممکن است لینکی را قرار دهند.

عموما کاربران یک وب سایت سعی می کنند با این عمل وب سایت های خود را بیش تر در معرض دید افراد دیگر قرار دهند. به همین دلیل شما باید تمامی لینک هایی که توسط کاربران وب سایتتان در بخش نظرات قرار می گیرد را نوفالو کنید.

۲- استفاده از لینک نوفالو درون تبلیغات وب سایتتان

اگر شما در وب سایتتان هرگونه تبلیغاتی از قبیل تبلیغات بنری، بک لینک های پولی یا تبلیغات متنی قرار می دهید، باید لینک این تبلیغات را به لینک نوفالو تغییر دهید.

همچنین ممکن است شرکتی اسپانسر محتوای وب سایت شما شده باشد، شما باید لینک آن اسپانسر هم به لینک نوفالو تغییر دهید تا روبات های گوگل به اشتباه از این لینک به عنوان معیار سنجش وب سایت شما استفاده نکنند.

فواید استفاده از نوفالو چیست؟

۱- نوفالو ترافیک سایت شما را بالامی برد

درست است که نوفالو سبب می شود تا لینکی که درون وب سایتتان قرار می دهید، توسط روبات های گوگل مورد سنجش قرار نگیرد، و درست است که لینک های نوفالو با لینک های فالو قابل مقایسه نیستند.

اما قرار دادن محتوای با کیفیت در سایت به همراه قرار دادن لینک های نوفالو، می تواند ترافیک وب سایت شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد.

به طور مثال بسیاری از وب سایت ها با قرار دادن لینک های نوفالو و محتوای قابل قبول توانسته اند روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ بازدیدکننده جدید به وب سایت خود اضافه کنند. و در رتبه ی تخست موتور های جستجوگر قرار بگیرند.

۲- با استفاده از نوفالو به وب سایت خود اعتبار ببخشید

درست است که لینک های نوفالو آنقدر که لینک های فالو برای گوگل با ارزش هستند، ارزش ندارند.

اما به هر حال لینک های نوفالو هم می تواند در اعتبار بخشیدن به وب سایت شما موثر باشد. در واقع شما هر چقدر از لینک های نوفالو ی بیش‌تری در وب سایت خود استفاده کنید.

اعتماد سایت های آنلاین دیگر و موتور های جستجوگر را نیز به دست می آورید، و به این صورت اعتبار وب سایت خود را بیش تر می کنید.

تگ نوفالو

تگ نوفالو

 

چگونه بفهمیم درون یک صفحه از وب سایت لینک نوفالو استفاده شده است؟

برای اینکه بفهمید در یک صفحه از وب سایت لینک نوفالو استفاده شده است یا نه، تنها کافی است که بر روی آن صفحه خاص راست کلیک کرده و سپس بر روی گزینه ی نمایش سورس های آن صفحه یا view page source کلیک کنید.

سپس شما می توانید از میان سورس های آن صفحه با زدن دکمه ی  Ctrl + F  و تایپ کلمه ی nofollow، تمامی لینک های نوفالوی آن صفحه وب سایت را مشاهده کنید.

شما می توانید با این کار از چگونگی استفاده از لینک های نوفالو توسط وب سایت های دیگر ایده بگیرید.

چگونه بفهمیم درون یک صفحه از وب سایت لینک نوفالو استفاده شده است؟

چگونه بفهمیم درون یک صفحه از وب سایت لینک نوفالو استفاده شده است؟

nofollow

nofollow

 

آموزش نوفالو کردن لینک ها در وردپرس :

افزونه نوفالو وردپرس یکی از افزونه های کاربردی در وردپرس است که با استفاده از آن می توانیم لینک های خارجی سایت را بصورت نوفالو بذاریم. 

افزونه نوفالو وردپرس Title and Nofollow For Links یک افزونه وردپرس برای نوفالو کردن لینک های خارجی در مقالات و برگه های سایت است.

این افزونه کاربردی وردپرس کاملا رایگان است و بیشتر از ۱۰,۰۰۰ بار از وردپرس دانلود شده است که نشان از کاربردی بودن این افزونه وردپرس است.

آموزش نوفالو کردن لینک ها در وردپرس

آموزش نوفالو کردن لینک ها در وردپرس

تغییرات اعمال شده ی گوگل بر لینک های نوفالو در ۲۰۲۰

گوگل حکم یک رئیس بداخلاق و دمدمی مزاج را برای سئوکاران دارد.

اگر فقط کمی با سئو و روش های بهینه سازی سایت آشنا باشیم قطعا می دانیم که گوگل هر روز برای ما و رتبه بندی وب سایت ما خواب های جدیدی می بیند و در پیاده سازی آنها ممکن است از الگوریتم های باغ وحش استفاده کند.

تغییرات اعمال شده بر ماهیت لینک های نوفالو از دیگر تغییرات ابهام آمیز گوگل در سال ۲۰۲۰ بوده است.

با این تفاسیر باید دید که پایبندی ما تا به امروز به قاعده قانون ها و باید و نباید هایی که گوگل برای ما از قبل تعیین کرده تا حد بوده اگر تا به امروز با اجرای سئو کلاه سفید توانسته اید که سئوی موفقی داشته باشید نیازی نیست که راجع به قوانین جدید نگرانی داشته باشید تنها لازم است که باز هم تابع این قوانین باشید.

گوگل به منظور تشخیص بهتر لینک‌ها و شناخت لینک‌های غیرطبیعی، مشخصه‌های جدیدی برای لینک‌های نوفالو تعریف کرده است.

لینک نوفالو به موتورهای جست‌وجو می گوید که لینک مورد نظر را دنبال نکنند.

پس شما می‌توانید به سایت‌های دیگر لینک دهید در حالی که به اعتبار سایتتان خدشه‌ای وارد نشود.

اما حالا گوگل با دو مشخصه (Attribute) جدید برای تگ‌های لینک، sponsored و ugc انواع لینک‌های نوفالو را گسترش داده است.

 • Sponsored : نشان دهنده این است که لینک داخل صفحه به عنوان بخشی از یک تبلیغ، معرفی اسپانسر یا دیگر قراردادهای مشابه ایجاد شده است.
 • Ugc : مخفف (User-generated content) نشان دهنده این است که لینک از سوی کاربران در محتوای تولیدشده توسط آنها ایجاد شده است. برای مثال می‌توان به لینک‌های داخل بخش نظرات وبلاگ و انجمن‌ها اشاره کرد.

تاریخ آغاز تغییر مشخصه هایی در لینک های نوفالو

در تاریخ ۱ مارس سال ۲۰۲۰ گوگل برای اینکه نتایج بهتری در ایندکس سازی و همچنین عمل خزیدن در وب سایت ها داشته باشد تا بتواند رضایت هر چه بیشتر کاربران خود را جلب نماید شروع به استفاده از لینک های نوفالو کرد.

این لینک های نوفالو را به عنوان نشانه ای برای رسیدن به مقاصد خود در نظر گرفت.

البته باید گفت که این بار گوگل در اعمال این تغییرات، مرموزانه عمل نکرد و در سپتامبر ۲۰۱۹ اعلام داشت که در آینده ی نزدیک در این خصوص تغییراتی را اعمال خواهد داشت.

دقیقا در همان زمان بود که دو مشخصه ی Sponsored و UGC را به جامعه ی سئو معرفی نمود و از این تغییر پرده برداری کرد.

Sponsored و UGC

Sponsored و UGC

چه شاخصه هایی بر لینک های نوفالو اضافه شد؟

به طور کلی گوگل تعیین نمود که هر لینک نوفالویی لازم است تا در یکی از سه دسته بندی زیر قرار گیرد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

 • لینک اسپانسری Sponsored
 • لینک ایجاد شده توسط کاربر ugc
 • لینک نوفالو

   

  شاخصه ی sponsored

  شاخصه ی sponsored به این منظور در نظر گرفته شد تا لینک های که به منظور تبلیغ در سایت قرار گرفته اند به صورت شاخص قابل شناسایی باشند و از طریق آنها بتوان به راحتی به اسپانسر تبلیغاتی و یا هر گونه قراردادی و یا توافق  نامه ای که دو سایت با یکدیگر داشته اند دسترسی پیدا کرد . rel=”sponsored” در واقع شاخصه ای بود که توانست ماهیت لینک های نوفالو را تعیین نماید .

  مزیت و کاربرد استفاده از لینک اسپانسری چیست؟

  این لینک ها می توانند اسپانسر های تبلیغاتی وب سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی نمایند و سبب خواهند شد تا به اهمیت وب سایت شما اضافه شود چراکه علاوه بر سایت خود که معرف برند و یا خدمات ارائه دهنده ی شماست برندی دیگر را در محتوای خود به نمایش گذاشته اید.

  شاخصه ی ugc

   

  شاخصه ی ugc در تگ های نوفالو که مخففی از عبارت user generated content می باشد به این معناست که لینک های موجود در وب سایت توسط کاربر ایجاد شده است و در واقع می توان گفت که وجود آنها را در کامنت ها می توانیم به راحتی مشاهده نماییم با قرار دادن این تگ بر روی لینک ها به راحتی می توان به گوگل اعلام داشت که کدام یک از لینک ها به واسطه ی کاربران موجود در سایت در صفحات وب سایت درج شده است.

  مزیت و کاربرد استفاده از لینک های ایجاد شده توسط کاربران چیست؟

  با در نظر گیری تگ لینک ایجاد شده توسط کاربر شما موتورهای جستجو را مطلع می سازید که این لینک توسط کاربرانی که در سایت من وجود دارند و از محتوای من استفاده می نمایند ایجاد شده است در نتیجه سایت شما مسئولیتی در قبال این لینک نخواهد داشت از بیشترین کاربردی که این لینک ها دارند می توان به وجود آنها در کامن ها اشاره کرد.

  تغییر در نحوه ی عملکرد لینک های نوفالو

  لینک های نوفالو که در گذشته گوگل آن را در ایندکس سازی موثر نمی دانست اکنون با تغییر مشخصه هایی که اخیراً در آن صورت گرفت توانست عاملی مهم در رتبه بندی سایت محسوب شود در نتیجه خبر تغییر این امر در دنیای سئو توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نماید و سوال های زیادی را در این خصوص برای این افراد به وجود آورد.

چرا گوگل تصمیم به بهره گیری از لینک های نوفالو گرفت؟

گوگل بر این باور است که دیگر لینک های موجود در صفحات وب سایت های مختلف که آنها را به ها را آنالیز نماید چراکه وجود کلمات موجود در این لینک ها و محتوای مرتبط با این کلمات می تواند عنوان لینک های نوفالو می شناسیم را نادیده نخواهد گرفت.

همواره تلاش خواهد کرد تا این لینک سبب شود تا موتورهای جستجویی بهتر بتوانند مطالب مفید و سایت های مفید برای کاربران را شناسی کنند و دقیقا به همین دلیل گوگل تصمیم گرفت تا مانند سالیان گذشته عمل نکند و این لینک های نوفالو را مورد بررسی بیشتر قرار دهد .

با وجود لینک های نوفالو در وب سایت چه باید کرد؟

اگر در وب سایت شما تعداد بی شماری از این لینک های نوفالو وجود دارد لازم نیست وحشت کنید و بخواهید تک تک آنها را تغییر دهید، برای گوگل لینک های نوفالو هنوز هم دارای ارزش می باشد.

اما از این پس برای داشتن هر لینک نوفالو ای شاخصه ای از دو شاخصه هایی که قبل تر به شرح آن پرداختیم در نظر گیرید تا به راحتی بتوانید به گوگل کمک نمایید تا نوع لینک نوفالو شما را متوجه شود .

آیا می توان برای لینک های نوفالو دو مشخصه تعریف نمود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، شما می توانید در وب سایت خود لینک نوفالویی در نظر گیرید که هر دو مشخصه از لینک های نوفالو را داشته باشد، در این زمینه گوگل برای شما محدودیتی در نظر نگرفته است.

اما لازم است تا در این خصوص محتاط عمل نکنید چراکه گوگل هوشمندانه تر از آنچه شما می پندارید عمل خواهد کرد و هر گونه حقه ی شما را به سرعت متوجه خواهد شد و بدون شک برای آن راهکاری از قبل اندیشیده است.

لینک نوفالو چیست Attribute

لینک نوفالو چیست Attribute

توصیه ی آخر من به شما در خصوص لینک های بحث بر انگیز نوفالو

نصیحت کردن و البته نصیحت شنیدن هیچ وقت جزء کارهایی مورد علاقه ی من نبوده ولی خب چاره ای نیست.

در آخر باید بگویم که لینک های نوفالو از زمانی که توسط گوگل در سال ۲۰۰۵ معرفی شدند تا به همین امروز با توجه به تغییراتی که در ۲۰۲۰ در این باره صورت گرفت سئو و جامعه ی سئو را دچار سردرگمی هایی کرده و به نظر من در آینده هم همین کار را خواهد کرد.

بهتر است قبول کنیم که گوگل تنها به رضایت کاربران خود می اندیشد و واهمه ای از این ندارد که سئو کاران را در این راه اذیت کند.

در نتیجه اگر می خواهیم که سایت موفقی داشته باشیم و لیبل سئو کار را به خودمان بزنیم بهتر است دست از شکوه نسبت به بلاهایی که روزانه گوگل بر سر ما می آورد برداشته و شرایط کار با این ابر قدرت را بپذیریم.

منبع قسمت تغییرات لینک نوفالو ۲۰۲۰: searchenginejournal