مشاوره رایگان

۲۸۴۲۸۶۷۶ (۰۲۱)

دنیای متاورس در یک قدمی ماست

دنیای متاورس چیست ؟

اگر بخواهیم خیلی کلی متاورس را برای شما معرفی کنیم. در واقع دنیای متاورس یک دنیای مجازی است که توسط فعالین حوزه کریپتو ساخته می‌شود، افراد گیمر در آن زندگی می‌کنند و هنرمندان از این طریق درآمد کسب می‌کنند. اما اگر شما در مورد متاورس هیچی نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

اگر مقاله ترندهای دیجیتال مارکتینگ ۲۰۲۲ را مطالعه کرده باشید، در آنجا به پیشرفت هوش مصنوعی و NFTها اشاره کردیم، در اینجا توضیحاتی تکمیلی‌تر ارائه می‌کنیم.

متاورس چیست ؟

دنیای متاورس مفهومی از فضای مجازی سه بعدی آنلاین است، که کاربران را در تمام جنبه‌های زندگیشان به هم متصل می‌کند. در واقع متاورس می‌تواند یک ارتباط گسترده میان دنیای فیزیکی، مجازی و مالی ایجاد کند. به طور مثال اینترنت می‌تواند وب سایت‌های مختلف را از طریق یک مرورگر به یکدیگر متصل کند.

متاورس نیز تقریبا چنین کاری انجام می‌دهد و پلتفرم‌های متعدد را به یکدیگر متصل می کند. اولین بار این مفهوم در یک رمان علمی تخیلی به نام Snow Crash اثر Neal Stephenson بیان شد. البته در زمانی که این مفهوم در آن رمان به وجود آمد این مفهوم واقعی نبود و تنها تخیلات ذهن نویسنده بود.

اما در حال حاضر تقریبا متاورس به واقعیت پیوسته و شرکت های بزرگی نظیر فیسبوک سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای را در این صنعت انجام داده‌اند. حتی شرکت فیسبوک اخیراً نام خود را به متا تغییر داده است. این تغییر نام، خود می تواند نشانگر اهمیت این فضای مجازی باشد.

اما احتمالا از خودتان می پرسید در متاورس چه اتفاقی می افتد؟

کاربران چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؟  قبل از اینکه به شما بگوییم متاورس چگونه کار می‌کند باید به شما یادآور شویم که این فضای مجازی هنوز به طور کامل عملی نشده و هنوز هیچ فردی از چگونگیه این فضا اطلاع کاملی را ندارد.

تنها برخی از پلتفرم‌ها عناصر متاورس مانندی را ایجاد کرده‌اند که از همین پلتفرم‌ها نحوه چگونگیه کار با این پلتفرم تا حد زیادی مشخص می‌شود. متاورس عموما توسط یک واقعیت افزوده هدایت می شود و هر کاربر یک شخصیت و یا یک آواتار را کنترل می‌کند. در برخی از پلتفرم‌ها از هدست‌های واقعیت مجازی برای هدایت آن آواتار یا شخصیت استفاده می‌شود که این هدست می‌تواند تجربه کار با این فضای مجازی را برای کاربران دلچسب‌تر کند.

به طور مثال کسب و کار‌ها می‌توانند با استفاده از هدست مجازی Oculus در دفتر مجازی خود و با آواتار‌های اختصاصی خود جلساتشان را بر گزار کنند و حتی برای استراحت میان جلسات یک بازی مبتنی بر بلاکچین را انجام دهند.

همچنین می توانند از این فضا برای مدیریت امور مالی و ارز های دیجیتال خود استفاده کنند. در حال حاضر شما می‌توانید برخی از جنبه‌های متاورس را در بازی‌های ویدیویی مانند Second Life و Fortnite مشاهده کنید. همچنین ابزاری مانند Gather.town می‌تواند یک ابزار اجتماعی کاربردی برای گردهمایی‌های کاری باشد که تجربه ای نزدیک به متاورس را برای کاربران ایجاد می کند.

چگونه مردم در آینده با متاورس درگیر خواهند شد؟

مردم می‌توانند در متاروس آموزش ببینند، سفر کنند به تفریح بپردازند و حتی ملاقات‌های خود را انجام دهند. فرض کنید شما یک جلسه مهم کاری دارید و باید چندین ساعت در ترافیک باشید تا به جلسه خود برسید یا در مثالی دیگر فرض کنید شما باید به یک کلاس بسیار مهم مراجعه کنید.

در این صورت هم زمان شما گرفته می‌شود و هم در این حالت ممکن است تمرکز شما از بین برود. در متاورس شما می توانید با بهترین حالت به یادگیری بپردازید و همچنین جلسات خود را با دیگر افراد شرکت برگزار کنید. حتی همین الان نیز بسیاری از سران کشور‌های مختلف نظیر کشور ترکیه جلسات خود را به صورت متاورسی برگزار می کنند.

اما کاربرد متاورس به همین جا خلاصه نمی‌شود. حتی فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی نیز می‌توانند کالا‌ها و یا خدمات خود را در متاورس به فروش برسانند. به این صورت که در متاورس مشتری راحت‌تر می تواند کالا ها را ببیند و به همین صورت بازدهی خرید بالا تر می رود.

امروزه بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ در سطح دنیا مانند وب سایت آمازون به این شیوه برای فروش محصولات و خدمات خود پرداخته‌اند. حتی متاورس در حوزه گردشگری نیز ورود کرده و می تواند نقش مهمی را در این صنعت بازی کند. فرض کنید شما در منزل خود نشسته‌اید و به راحتی به تمام جهان سفر می کنید.

در واقع متاورس توانسته مردم را از تمامی مناطق دنیا به یکدیگر ارتباط دهد. همچنین از دیگر کاربرد‌های دنیای متاورس می‌توانیم به برگزاری جشن‌ها و یا کنسرت‌ها اشاره کنیم. شاید شما قصد رفتن به یک کنسرت، جشن و یا حتی یک رویداد خاص را داشته باشید اما نتوانید در آنجا حضور پیدا کنید.

به طور مثال محدودیت هایی که ویروس کرونا ایجاد کرد باعث شد بسیاری از کنسرت ها، جشن ها و یا رویداد ها کنسل شود. باید به شما بگوییم با متاورس هیچ محدودیتی انجام پذیر نیست.

ارز دیجیتال و بلاک چین چه کاربردی در متاورس دارند؟

اگر دقت کرده باشید در اول مقاله ما اشاره کردیم افرادی که در حوزه کریپتو فعالیت دارند متاورس را می سازند. اما شاید این جمله دقیق نباشد چرا که متاورس نیازی به ارز دیجیتال به خودی خود ندارد، اما همین ارز دیجیتال و ورود بازار مالی به این حوزه باعث شده که تا این اندازه متاورس در جهان همه گیر باشد.

به طور مثال در دنیای متاورس هنرمندان می‌توانند آثار هنری خود را به NFT تبدیل و در ازای فروش آن‌ها ارز دیجیتال دریافت کنند. اما شاید از خود بپرسید که ارز‌های دیجیتال در متاورس کجا نگه‌داری می‌شوند و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟ عموماً ارز‌های دیجیتال در کیف پول‌های رمز نگاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرند که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توانیم به Trust Wallet و MetaMask اشاره کنیم. در واقع شما می‌توانید ارز‌های دیجیتال را با استفاده از این 2 کیف پول جا به جا و یا نگه‌داری کنید.

همچنین بلاک چین یک فناوری است که به متاورس کمک می‌کند تا سیستم‌های حاکمیتی شفاف و قابل اعتماد را ایجاد کند. به عبارتی دیگر به واسطه بلاک چین یک محیط امن برای ارز‌های دیجیتال و همچنین دارایی‌های شما در محیط مجازی ایجاد می‌شود تا شما بدون هیچ دغدغه‌ای بتوانید در این فضای مجازی درآمد داشته باشید و از دارایی‌های خود محافظت کنید. اگر بخواهیم چند نمونه از متاورس‌های حاوی بلاک چین را به شما معرفی کنیم.

می توانیم Decentraland و SecondLive را نام ببریم. این 2 در واقع ترکیبی از واقعیت مجازی و همچنین بلاک چین هستند که افراد در آن می توانند املاک مجازی خود را داشته باشند، جلسات و کلاس‌های خود را در آن بگذرانند و حتی هنرمندان آثار هنری خود را در آن به فروش برسانند. همچنین از بازی‌هایی که به واسطه بلاک چین می توانید از آن ها کسب درآمد کنید، می‌توانیم به Axie infinity، Crazy Defense و Thetan Arena اشاره کنیم.

6 کاربرد ارز دیجیتال در متاورس :

1- شما برای ارز های دیجیتال خود در متاورس مالکیت دارید :

همانطور که در متن بالا نیز اشاره کردیم شما می‌توانید با استفاده از 2 کیف پول متامسک و تراست ولت ارز‌های دیجیتال خود را نگه داری کنید. در واقع این 2 کیف پول 12 کلمه خصوصی را به شما می‌دهند که مختص به خود شماست و شما باید در حفظ کلمات دقت کنید.

شما می‌توانید با استفاده از همین 12 کلمه به اکانت خود دسترسی داشته باشید. همچنین شما با استفاده از این کیف پول‌ها می‌توانید تمامی تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال خود را مشاهده کنید و به نوعی با استفاده از این کیف پول برای خود در متاورس هویت دیجیتال ایجاد کنید.

2- شما با استفاده از ارز دیجیتال می توانید در دنیای متاورس اقلام دیجیتال جمع آوری کنید :

در دنیای واقعی زمانی که شما به یک فروشگاه مراجعه می‌کنید و قصد خرید کالایی را دارید. حتما از فروشنده در مورد اصالت آن کالا می پرسید و مطمئن می‌شوید که کالا هایی که خریداری کرده‌اید اصل هستند یا خیر. شما در دنیای متاورس با استفاده از NFT‌ها و با کمک فناوری بلاک چین می توانید NFT هایی خریداری کنید که 100 درصد اصل و منحصر به فرد هستند و هیچگاه قابلیت جعل شدن را دارا نمی باشند. به همین منظورشما به راحتی یک کالای اصل را در مقابل مقداری ارز دیجیتال خریداری می کنید.

3- ارز دیجیتال در متاورس ارزش ها را انتقال می دهد :

احتمالا شما تا به حال بازی‌های ویدیویی مختلفی را دیده‌اید که در آن‌ها شما به واسطه ارز‌های درون بازی می‌توانید شخصیت و یا قسمت مختلف بازی را آپدیت کنید. این ارز‌ها شاید نتوانند قابل اعتماد باشند و امنیت کافی را برای نگه‌داری طولانی مدت برخوردار نباشند.

اما ارز‌های دیجیتالی که بر پایه بلاک چین هستند از امنیت بسیار بالایی برخورداند. به همین جهت اگر کاربران در متاورس وقت بگذارنند و کسب درآمد کنند این درآمد امنیت بسیار بالایی را دارد و به راحتی کاربران می‌توانند بر روی این درآمد حساب باز کنند.

4- ارز های دیجیتال در متاورس می توانند حاکمیت ایجاد کنند :

احتمالا پس از خواندن این مقاله اولین سوالی که برای شما ایجاد می شود چگونگیه وجود قوانین در فضای مجازی است؟ همانطور که گفتیم متاورس یک فضای بزرگ با امکانات بسیار بالاست به همین منظور این فضا نیاز دارد تا با استفاده از قوانینی کنترل شود. همچنین همانطور که در دنیای واقعی شما می‌توانید در شرکت‌ها حق رای داشته باشید و یا همانطور که مردم رهبران خود را در دنیای واقعی تعیین می کنند.

در متاورس نیز با کمک ارز دیجیتال چنین اتفاقی می‌افتد و شما می‌توانید با نگه‌داری یک ارز خاص در رای گیری‌ها و قانون‌گذاری‌های متاورس شرکت کنید. اما شاید از خود بپرسید که آیا این شیوه رای گیری مطمئن است؟ در جواب باید به شما بگوییم بله به علت حضور بلاک چین چنین رای گیری‌هایی بسیار مطمئن است.

5- قابلیت دسترسی بالا :

ایجاد کیف پول ارز دیجیتال برای هر فرد و کاربری در سراسر جهان در بلاک چین آزاد و همچنین رایگان است. شما در دنیای واقعی برای باز کردن حساب بانکی نیاز دارید تا تمامی اطلاعاتتان را به بانک بدهید و حتما مبلغی را در حساب بانکی‌تان قرار دهید.

اما برای باز کردن کیف پول دیجیتال نیاز به ارائه جزئیات و حتی پول اولیه نیز ندارید. حتی شما می‌توانید به شکل کاملا غیر متمرکز و یا به صورت Defi  در کیف پولتان و بدون مراجعه به صرافی به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

6- ارز های دیجیتال قابلیت اتصال را ایجاد می کنند :

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم تاکنون یک متاورس واحد ایجاد نشده بلکه چندین پلتفرم تنها توانسته‌اند محیطی را شبیه به متاورس ایجاد کنند. همچنین هر کدام از این پلتفرم‌ها حاوی بلاک چین مخصوص به خود هستند. برای اینکه به توان یک متاورس واحد ایجاد کرد باید بلاک چین‌های تمامی پلتفرم‌ها را به یکدیگر متصل کرد. پروژه‌ها و ارز‌های دیجیتال Avax و Polkadot چنین کاری را انجام می دهند.

مثال هایی از متاورس :

اکنون که با تمامی جزئیات متاورس و کاربرد‌های آن آشنا شدید، بهتر است تا با چند پلتفرم متاورسی که به واسطه آن می‌توانید درآمد داشته باشید را به شما معرفی کنیم.

1) Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی برای کسب درآمد است که در آن بازیکنان می توانند با بازی کردن به کسب درآمد بپردازند. این بازی با محیطی که ایجاد کرده یک پلتفرم شبیه به متاورس را به وجود آورده  که در آن هر فرد می تواند شخصیت‌های مجازی خود را داشته باشد. در واقع بازیکنان در لحظه ورود به این بازی می‌توانند سه شخصیت داشته باشند که با بازی کردن با آن شخصیت‌ها می‌توانند توکن این بازی که SLP نام دارد را دریافت کنند.

ارز دیجیتال این بازی که همان SLP است در اکثر صرافی‌ها موجود است و شما با بازی کردن در این بازی می توانید این ارز را در صرافی ها به فروش برسانید. جالب است که بدانید بازیکنان در این بازی می‌توانند بین 200 تا 1000 دلار درآمد داشته باشند که یک درآمد بسیار عالی برای افرادی است که می‌خواهند به صورت رایگان درآمد کسب کنند.

2) Decentraland

ترجمه Decentraland، زمین‌های دیجیتال غیر متمرکز می‌باشد. شما در این پلتفرم می توانید زمین بخرید و در زمینی که خریده اید اقدام به ساخت خانه کنید. همچنین شما می‌توانید در زمین خود فروشگاه مجازی خود را نیز ایجاد کنید و در آن فروشگاه NFT ها یا عناصر هنری را به فروش برسانید.

همچنین کاربران این پلتفرم می‌توانند در جلسات و همچنین جشن‌ها و کنسرت‌های مختلف شرکت کنند و یا حتی با بازی کردن در آن درآمد داشته باشند. توکن این پلتتفرم ارز MANA است و تمامی هزینه‌ها در این بازی بر اساس MANA پرداخت می‌شود.

ورود به دنیای متاورس و طرفدارهای آن

بانک JPMorgan با خرید یک سالن مجازی در پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند وارد دنیای متاورس شد. مدیران این شرکت می‌گویند که ارزش صنعت متاورس در آینده نه چندان دور به بیش از یک تریلیون دلار می‌رسد.

سالنی که این شرکت خریداری کرده در مرکز خرید metajuku دیستنترالند قرار دارد و قرار است گزارش‌های زیادی در مورد صنعت بلاکچین در این سالن انجام شود. بازدیدکنندگان با مراجعه به این سالن مجازی، در ابتدا با یک ببر و یک پرتره دیجیتالی از مدیر عامل بانک JPMorgan روبه رو می‌شوند.

این سالن را Onyx نامگذاری کردند که هم نام سیستم پرداخت بلاکچین این بانک است. در گزارش ارائه شده از طرف جی پی مورگان آمده که میانگین قیمت زمین‌های مجازی از خرداد تا حوالی دی ماه 1400 از حدود ۶ هزار دلار به ۱۲ هزار دلار رسید، یعنی دوبرابر شده و تا ۵ سال بعد هزینه تبلیغات صورت گرفته در این محیط به حدود ۱۸.۴ میلیارد دلار می‌رسد.

این مرکز خبر داد که از سمت برندهای بزرگی مانند آدیداس، نایکی، سامسونگ هم متاورس مورد استقبال قرار گرفته است.

 

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۸۴۲۸۶۷۶ برای تماس مستقیم

۰۹۰۳۸۴۸۱۰۱۲ (فقط چت واتس اپ)

 ایمیل: info@aranikweb.ir

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید