CTR چیست و نرخ کلیک یا CTR چه تاثیری بر سئو و بهینه سازی وبسایت شما دارد؟

CTR چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

CTR چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟ 800 520 کارشناس محتوا1

امروز قصد داریم در این مقاله به تعریف CTR و تاثیری که بر سئو می گذارد صحبت کنیم.

CTR مخفف : Click Through Rate است معادل فارسی این کلمه، نرخ کلیک می باشد.

بگذارید کمی واضح تر CTR را برای شما تعریف کنیم، فرض کنید شما یک کاربر هستید که به دنبال یک سایت خاص در موتور های جستجو می گردید، پس از جستجو یک سری سایت برای شما نمایان می شود، شما با دیدن این سایت ها تصمیم می گیرید که بر روی کدام سایت کلیک کنید و آن را انتخاب کنید.

حال اگر سایت شما بالاترین میزان کلیک را توسط کاربران داشته باشد، به این مفهوم است که سایت شما از نظر کیفیت محتوا و مطالب دارای ویژگی مطلوبی است، حال موتور های جستجو مانند گوگل و یاهو و … ازCTR به عنوان یکی از معیار های رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند به این مفهوم که هر چه یک سایت از نظر کاربران بیش تر مورد توجه قرار بگیرد رتبه آن سایت هم افزایش پیدا می کند پس CTR بر روی سئو سایت شما نیز موثر است. بهتر است با یک مثال CTR را بیش تر برای شما توضیح دهیم:

فرض کنید سایت شما روزانه ۱۵۴ بار توسط کاربران کلیک می شود، اما سایت شما ۸۲۴۳ بار به کاربران نمایش داده شده است بنابراین CTR شما برابر با ۱٫۸۷% می باشد که CTR تقریبا پایینی است، به طور کل کارشناسان بر این باورند که اگر وب سایت شما دارای CTR بالای ۵۰ % باشد نشانگر عملکرد مطلوب وب سایت شما است و این به معنای آن است که شما در پیاده کردن استراتژی های سئو کاملا موفق عمل کرده اید.

این مثال نشان می دهد که نرخ کلیک وCTR بسیار برای سایت شما اهمیت دارد، اگر هزاران یا میلیون ها نفر در قسمت نتایج موتور های جستجو سایت شما را ببینند و بر روی آن کلیک نکنند نشان می دهد استراتژی ها سایت شما اشتباه بوده و شما باید راهکاری جدید برای سایت خود در نظر بگیرید.

پس فرمول محاسبه CTR چنین می باشد :

حالا حتما شما از خودتان می پرسید چگونه می توانیم بفهمیم چه تعداد کاربر در نتایج جستجو به وب سایت ما سر زدند و یا چه تعداد کاربر بر روی سایت ما کلیک کرده اند که با توجه به آنCTR را حساب کنیم؟

در جواب باید به شما بگوییم که شما می توانید با ابزار هایی که مرورگر ها در اختیار شما می گذارند به راحتی از این اطلاعات بهره مند شوید به طور مثال گوگل ابزاری تحت عنوان Google search console دارد که به راحتی تمامی اطلاعات سایت شما اعم از تعداد کلیک بر روی سایت و impression را در اختیار شما می گذارد.

حال شما ممکن است از خود سوال کنید که چگونه می توان CTR وب سایت را افزایش دهیم و به عدد ۵۰ یا بالاتر که مطلوب یک وب سایت است برسیم در ادامه مقاله ما قصد داریم به شما راه های افزایش نرخ کلیک و CTR و همچنین افزایش سئو سایت را بگوییم:

راه های افزایش CTR و افزایش تاثیرگذاری بر سئو:

  • استفاده از تعداد کارکتر مناسب در عنوان:

به طور کل تعداد کارکتر عنوانی که در سایتتان قرار می دهید بسته به موتور های جستجو متفاوت است برای مثال در موتور جستجو گوگل اگر بیش تر از ۱۲  کارکتر در عنوان سایت استفاده کنید عنوان سایتتان شکسته می شود و همین سبب می شود که کاربران تمایل کمتری داشته باشند که بر روی سایت شما کلیک کنند و CTR وب سایت شما به شدت افت پیدا می کند.

  • استفاده از پرانتز و اعداد در عنوان ها :

طی مطالعات فراوانی که کارشناسان در این زمینه انجام دادند دریافتند که استفاده از پرانتز و اعداد البته به شکل درست در عنوان ها می تواند تاثیرات بسیار مطلوبی بر CTR و در نتیجه SEO سایت شما بگذارد، البته نباید این را فراموش کنید که زیاده روی در هر عملی می تواند نتیجه عکس داشته باشد، به طور مثال اگر شما در سایتتان به آموزش فتوشاپ می پردازید و در عنوانتان چنین بنویسد:

آموزش فتوشاپ ( همراه با ویدیو) قطعا تعداد افرادی که بر روی وب سایت شما کلیک می کنند افزایش می باید و یا اینکه از اعداد استفاده کنید به طور مثال آموزش فتوشاپ (نسخه ۲۰۲۰) این کار می تواند به افزایش نرخ کلیک یا CTR وب سایت شما تا ۴۰ درصد بیانجامد.

  • استفاده صحیح از توضیحات متا برای افزایش CTR:

از نظر مکانی توضیحات متا درست در قسمت پایین عنوان نمایش داده می شود. و تعداد کارکتر هایی که می توان در آن استفاده کرد معمولا از ۱۶۰ کارکتر تا ۳۲۰ کارکتر استفاده می شود، توضیحات متا یا متا تگ در واقع خلاصه ای از محتوای شما است که شما باید سعی کنید با دقت بسیار بالا این خلاصه را بنویسید همچنین شما باید سعی کنید که از جملات جذاب در این توضیحات استفاده کنید که خواننده را راغب به کلیک بر روی سایت خود کنید.

  • استفاده از نشانه گذاری اسکیما (schema) برای افزایش CTR:

یکی از روش های افزایش CTR نشانه گذاری به واسطه اسکیما است این همان ستاره های زرد رنگی است که در نتایج موتور های جستجو نمایان می شود نشانه گذاری اسکیما از دو طریق میکرو DATA یا RDFa است که می تواند به شما در افزایش نرخ کلیک کمک کند، همچنین شما به واسطه نشانه گذاری به واسطه اسکیما می توانید سئو سایت خود را نیز بهبود یابید.

 اما در آخر هم باید به شما بگوییم که درست است نرخ کلیک و یا CTR بر روی سئو سایت تاثیر دارد اما تنها CTRبرای بهود سئو سایت  شما کافی نیست CTR ،تنها می تواند بر روی بخش کوچکی از سئو سایت شما تاثیر گذار باشد.

شما علاوه بر CTR باید به موضوعات مهمی از جمله طراحی سایت، استفاده از محتوای با ارزش و غنی، افزایش سرعت سایت، طراحی سایت responsive ببپردازید شما می توانید با رعایت کردن تمامی این موضوعات سئو سایت خود را بالا ببرید و همچنین از رقبای کسب و کار خود پیشی بگیرید.

CTR چیست

CTR چیست