asp.net چیست؟ ASP.NET بهتر است یا PHP ؟

asp.net چیست؟ ASP.NET بهتر است یا PHP ؟ 600 400 aranik

asp.net چیست؟

asp.net یک اتاقک کاربردی برای وب سایت شما است که این اتاقک توسط شرکت مایکروسافت به برنامه نویسان اراِه شده تا بتوانند برای ساخت وب و برنامه های وب و سرویس های وب و … از آن استفاده کنند. Asp بر زبان های مشترک در حال فعالیت است و به برنامه نویسان اجازه میدهد تا کدهای asp  را به هر زبان framework.net  بنویسند.

قالب asp

قالب ASP یک قالب متنی میباشد که یرای صفحات وب استفاده میشود و استاندارد Xml را رعایت میکند. این قالب شامل یک سری نشانه گزاریهایی میباشد که به برنامه نویسان وب اجازه میدهد تا همه محتویات و ایستای مورد نیاز را برای ایجاد صفحات وب در آن قرار دهند.روشی که مایکروسافت برای استفاده از کد اجرا میکند مدل پشتیبانی کد است که این کد در یک پرونده جدا طراحی شده ، قرار میگیرد. زمان استفاده از این روش برنامه نویس کد هارا برای رویداد های مختلف مینویسد.

طراحی سایت

طراحی سایت با PHP یا ASP.NET کدام بهتر است؟

اگر شما قصد طراحی سایت داشته باشید حتما دچار سردرگمی بین زبان های برنامه نویسی تحت وب میشوید و این سوال برای شما پیش میآیند که PHP بهتر است یا asp.net ؟ کدام را انتخاب کنیم؟ در ادامه به این سوالات شما پاسخ داده میشود. ما در ادامه به مقایسه PHP  و asp.net میپردازیم . هر یک از این زبان های برنامه نویسی تحت وب طرفداران زیادی دارند که با توجه به قیمت ، سرعت ، پایداری ، عملکرد ، ابزار های توسعه و کد نویسی ، پشتیبانی ، آسانی در یادگیری و محبوبیت تعداد طرفداران آنها مختلف است. پیش به سوی مقایسه :

 قیمت طراحی سایت با PHP یا ASP.NET

همانطور که همه میدانیم PHP بر پایه سیستم عامل لینوکس بود و  asp.net بر پایه سیستم عامل ویندوز کار میکند و لینوکس کاملا رایگان در اختیار کاربران گذاشته میشود این در حالی است که استفاده از ویندوز نیاز به هزینه فعال سازی دارد و باید پرداخت شود. هاست های ویندوز قیمت بیشتری نسبت به هاستینگ های لینوکس دارد و هاستینگ های لینوکس با قیمت پایین تری در اختیار کاربران قرار میگیرد. این قسمت درمورد سیستم عامل بود اما از نظر اسکریپت ها ، PHP به صورت کد های آزاد در اختیار کاربران قرار داده میشود و اسکریپت ها و کدهای رایگان بیشتری نسبت به asp.net  دارند. در صورتی که شما قصد طراحی سایت منحصر به فردی داشته باشید معمولا اسکریپت های آماده و رایگان برای استفاده از asp.net وجود دارد و همین چند مورد باعث پایین تر بودن قیمت طراحی سایت PHP  نسبت به asp.net می شود.

سرعت طراحی سایت با PHP یا ASP.NET

کد های آماده و رایگان بیشتر برای PHP در دسترس میباشد که معمولا سیکل طراحی سایت را بسیار ساده تر میکند نسبت به asp.net و برای برنامه نویسان کد نویسی با PHP بسیار ساده تر و راحت تر مباشد و وجود سیستم های مدیریت بر روی محتوای رایگان جوملا و وردپرس کار طراحی وب سایت را برای برنامه نویسان راحت تر میکند و کار را سریعتر پیش میبرد البته برای .net سیستم های محتوای رایگان وجود دارد به نام های kentico  و DotNetNuke دارد. باز در سرعت PHP نسبت به asp.net برتر است.

پایداری طراحی سایت با PHP یا ASP.NET

در این شکی نیست که PHP و  asp.net زبان های برنامه نویسی جز سیستم های پایدار می باشد و وب سایت های قدرتمندی توسط همیین دو زبان طراحی شده اند مثل فیسبوک Myspace . فیسبوک که یکی از قدرتمند ترین شبکه های اجتماعی دنیاست توسط PHP نوشته شده است و Myspace یک نمونه دیگر از شبکه اجتماعی های قدرتمند است که توسط asp.net نوشته شده است.

عملکرد

PHP معمولا تحت لینوکس و آپاچی و Mysql می باشد که ارتباط سریع این سه باعث میشود که سرعت آن بالا برود و همچنین  asp.net تحت ویندوز و IIS و MSSQL که ارتباط سرعت هماهنگی مناسبی بین آنها میباشد و تفاوت زیادی در عملکرد بین PHP و asp.net  وجود ندارد. تنها موردی که وجود دارد این است که فایل های سیستمی در لینوکس عملکرد بهتری نسبت بع فایل های NTFS در ویندوز دارد و همین مورد کوچیک اما کاربردی باعث میشود که عملکرد PHP نسبت به asp.net برتر باشد. 

پشتیبانی

زبان برنامه نویسی PHP محبوب ترین زبان برنامه نویسی تحت وب است و توسعه دهندگان و جوامع کاربری زیادی دارد و محبوب بودن PHP باعث میشود که اگر برای توسعه دهنده هنگام کد نویسی مشکلی به وجود آمد بتواند سریع و به راحتی مشکل خود را با جست و جو در مرورگر ها بیابد اما به دلیل کمتر بودن کمک آموزشی و پشتیبانی های asp.net رتبه برتر در این مرحله به PHP میرسد.  

ابزارهای توسعه و کد نویسی

برای توسعه PHP برنامه نویسان از ویرایشگران مختلفی استفاده میکنند و اما توسعه دهندگان در asp.net معمولا با Microsoft Visual Studio برای کدنویسی استفاده میکنند. البته امروزه ویرایشگرهای کدنویس به طور همزمان از PHP و asp.net به طور همزمان پشتیبانی میکنند و برای پشتیبانی همزمان این دو از برنامه های ویرایشگر های Notepad++ و یا Dreamweaver باید استفاده کنند 

آسانی در یادگیری

در یادگیری PHP  بسیار ساده تر است نسبت به asp.net زیرا کد های موجود در PHP از سری کد های روتین برنامه نویسی میباشند و بسیار ساده است اما asp.net برای کار با asp.net باید از زبان های برنامه نویسی C# و یا VB.NET استفاده کنیم که به مراتب پیچیده تر است.

محبوبیت

همانطور که گفتیم PHP یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی تحت وب است که به دلیل رایگان بودن و متن باز بودن آن است.امروزه جامعه ی متن باز یا همون Oprn source در حال گسترش میباشد و به سرعت تعداد کاربرانی که از این برنامه استفاده میکنند بیشتر میشود.

با توجه به موارد بالا میتوان به راحتی نتیجه گرفت که طراحی سایت های PHP سرعت بالاتری نسبت به asp.net دارند و همچنین هزینه ی مورد استفاده در PHP کمتر بوده اما در قسمت تجربه و کیفیت نیز وجود دارد که ممکن است شرکتی از طریق asp.net سایتی طراحی کند اما هزینه کمتری نسبت به PHP داشته باشد و بلعکس.

ساخت وب سایت با بهترین کیفیت و پایین ترین هزنه وجود دارد تا کارفرما احساس رضایت داشته باشد و اما انتخاب کردن زبان برنامه نویسی تحت وب به عهده خود شماست.