نشانه گذاری اسکیما و ستاره دار کردن مطالب در گوگل

آموزش استفاده از نشانه گذاری اسکیما در وردپرس و ستاره دار شدن شدن در گوگل

آموزش استفاده از نشانه گذاری اسکیما در وردپرس و ستاره دار شدن شدن در گوگل 800 520 کارشناس محتوا1
آموزش استفاده از نشانه گذاری اسکیما در وردپرس و ستاره دار شدن شدن در گوگلReviewed by آرمین دورانیان on Feb 1Rating: 4.0آموزش استفاده از نشانه گذاری اسکیما در وردپرس و ستاره دار شدن در گوگلبرای بهبود سئو و بهینه سازی وب سایت خود به ستاره کردن مطالب و مقالات خود و نشانه گذاری اسکیما در گوگل و امتیا دهی موتورهای جست و جو نیاز دارید.

امروز در این مقاله می خواهیم به چگونگی نشانه گذاری اسکیما Schema markup در وردپرس بپردازیم و بدانیم که چگونه پست های خود را برای گوگل ستاره دار کنیم تا رتبه ی بهتری کسب کنیم و در سئو و بهینه سازی وب سایت ما اثر داشته باشد.

اما قبل از آن بهتر است یک تعریف مختصر از این نشانه گذاری داشته باشیم.

نشانه گذاری اسکیما در واقع استفاده از یکسری کد ها برای شناساندن اطلاعات وب سایت خود به موتور های جستجو است.

موتور های جستجو مانند گوگل از این نشانه گذاری ها استفاده می کنند و درک بهتری از محتوای سایت شما به دست می آورند.

براساس این درک، موتور جستجوی گوگل تصمیم می گیرد در نتایج جستجوی خود چه رتبه ای به وب سایت شما اختصاص دهد.

به معنای دیگر یکی از عواملی که می تواند در رتبه بندی وب سایت شما در نتایج موتور های جستجو موثر باشد، نشانه گذاری اسکیما است.

نشانه گذاری اسکیما و گوگل استار

نشانه گذاری اسکیما و گوگل استار

اگر شما سایتتان را با اسکیما نشانه گذاری کنید در صفحه نتایج موتور های جستجو نظیر گوگل، ستاره هایی ظاهر می شود.

 که بر اساس آن ستاره ها وب سایت شما رتبه بندی می شود.

نشان دادن این ستاره ها در نتایج جستجو می تواند موجب افزایش نرخ کلیک سایت شما شود و عاملی شود که از طریق آن کاربران تمایل بیش تری داشته باشند تا بر روی وب سایت شما کلیک کنند.

حال که با مفهوم نشانه گذاری اسکیما Schema آشنا شدید، حتما برای شما سوال پیش آمده که چگونه می توان بر روی یک سایت وردپرسی از نشانه گذاری اسکیما استفاده کرد یا شاید از خود بپرسید که چگونه می توان این ستاره ها را در موتور های جستجو برای وب سایت خود ایجاد کنید.

در ادامه این مقاله ما با آموزشی نحوه استفاده از نشانه گذاری های اسکیما را در یک سایت وردپرسی به شما نشان می دهیم.

قدم اول: نصب افزونه نشانه گذاری اسکیما در ورپرس

همانطور که می دانید، شما می توانید با نصب افزونه و پلاگین های مختلف در محیط وردپرس، قابلیت های مضاعفی را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید.

برای نشانه گذاری با اسکیما هم افزونه های متعددی در محیط وردپرس وجود دارد.

یکی از معروف ترین و بهترین افزونه های استفاده از نشانه گذاری اسکیما All In One Schema Rich Snippets می باشد.

شما برای استفاده از این افزونه، باید آن را بر روی وردپرس خود نصب و اجرا کنید.

پس از نصب این افزونه، اگر نگاهی به منوی وردپرس خود داشته باشید متوجه می شوید که گزینه ای به نام rich snippets به این منو اضافه شده است.

از لحاظ فنی از زمانی که شما این افزونه را در وردپرس خود نصب می کنید، شما می توانید به پست های وب سایت خود نشانه گذاری اسکیما اضافه کنید و از آن استفاده کنید.

قدم دوم: اضافه کردن نشانه گذاری اسکیما و پیکربندی آن

پس از مشاهده گزینه Rich snippets، روی آن کلیک کنید.

صفحه جدیدی برای شما باز می شود، در قسمت بالای صفحه بر روی گزینه configuration کلیک کنید. در اصل در این صفحه شما می توانید برای  تمامی پست ها، صفحات و تمام محتوای وب سایتتان پیکربندی مناسب را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک کنید، در واقع شما با این کار برای هر کدام از مطالب سایتتان نشانه گذاری اسکیما ایجاد می کنید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، شما می توانید طیف وسیعی از پیکربندی هایی که محتوا ها و پست های سایتتان می توانند در آن ها دسته بندی شوند را به صورت جداگانه مشاهده کنید.

زمانی که شما بر روی هرکدام از این موارد کلیک می کنید، صفحه دیگری برای شما باز می شود.

همانطور که در عکس پایین مشاهده می کنید، شما می توانید برای هر کدام از این موارد به طور مثال در مورد گزینه Item review، نویسنده آن مطلب، عنوان، تاریخ آن پست و رتبه ای که نویسنده به آن داده است را وارد کنید.

همچنین شما می توانید برخی از این آیتم ها که شما به آن ها نیاز ندارید را حذف کنید. (البته پیشنهاد می شود که در این صفحه تغییراتی ایجاد نکنید) پس از انجام تغییرات بر روی گزینه آپدیت کلیک کنید.

در قسمت customization شما می توانید برای تنظیماتی که انجام دادید، تغییراتی از جمله تغییرات رنگ اعمال کنید، این بخش در نشانه گذاری اسکیما تاثیری ندارد.

در واقع زمانی که شما تنظیمات قبل را انجام دادید، یک جعبه در انتهای پست وب سایت شما ایجاد می شود، در واقع شما رنگ آن جعبه را تغییر می دهید. به طور کل پیشنهاد می شود که تغییرات رنگ این جعبه بر اساس برند وب سایت شما باشد.

قدم سوم: ایجاد یک پست جدید

تا اینجای مقاله شما یاد گرفتید که چگونه از نشانه گذاری اسکیما در وب سایت خود استفاده کنید.

به قسمت منوی وردپرس سایت خود رفته و بر روی قسمت پست کلیک کنید.

سپس بر روی ایجاد پست جدید کلیک کنید. همانطور که ابتدای مقاله صحبت کردیم، زمانی که شما یک پست جدید اضافه می کنید، به طور خودکار نشانه گذاری اسکیما در آن ایجاد نمی شود، بلکه باید به صورت دستی آن را نشانه گذاری کرد.

حال که شما یک پست جدید ایجاد کردید، برای آن عنوان انتخاب کنید و سپس مطلبی که می خواهید در آن پست به اشتراک بگذارید را در آن قرار دهید.

پس از وارد کردن عنوان و مطالب، صفحه مرورگر را به سمت پایین کشیده تا گزینه Configure rich snippet نمایان شود، دقیقا همانطور که در قدم دوم به آن اشاره کردیم، پیکر بندی خاص پست خود را انتخاب کنید

حال باید تغییرات خود را در آن پیکر بندی اضافه کنید. به طور مثال نام نویسنده، رتبه ای که نویسنده به این پست می دهد و عنوان آن پست را تغییر داده و در ادامه تغییرات رنگ جعبه را تنظیم کنید.

پس از انجام مراحل فوق جعبه ای به انتها پست شما اضافه می شود که به شکل تصویر پایین می باشد.

پس از انجام مراحل فوق، شما موفق شدید که به درستی از نشانه گذاری اسکیما در سایت وردپرسی خود استفاده کنید، اما برای اینکه از نشانه گذاری اسکیما وب سایتتان اطمینان پیدا کنید و مطمئن شوید که فرآیند کاری شما درست بوده، باید URL پست خود را در ابزار شرکت گوگل که Google’s Structured Data Testing Tool نام دارد وارد کنید، اگر این ابزار تایید کند که پست شما نشانه گذاری شده است، دیگر کار شما تمام می شود.

همچنین این پلاگین به زبان فارسی سازی سده است و به صورت زیر است:

این پلاگین امکان این را می‌دهد که برای هر پست که ارسال میکنید امتیاز آن را مشخص کنید، نویسنده آن را مشخص کنید و با دادن توضیح کوتاه و یا بلند یک پست ویژه برای گوگل آماده کنید.

کار با افزونه بسیار ساده است کافیست دانلود رایگان کنید و نصب و فعالسازی کنید و بعد از این پس در صفحه ارسال مطلب میتوانید قسمت گوگل استار را مشاهده کنید و قسمت های لازم را تکمیل کنید.