مشاوره رایگان

۲۸۴۲۸۶۷۶ (۰۲۱)

موبایل فرندلی Mobile Friendly بودن وب سایت به چه معناست؟

در این مقاله ما سعی می کنیم که شما را با طراحی موبایل فرندلی و ریسپانسیو وب سایت آشنا کنیم، در ابتدا می خواهیم به تعریف این واژه ها بپردازیم و در ادامه به شما نشان می دهیم که کدام یک از این طراحی ها برای شما به صرفه تر و کاربرد بیش تری دارد :

طی تحقیقات محققان در سال 2016، استفاده از اینترنت و سرچ در موتور های جستجو به واسطه موبایل نسبت به رایانه به شدت افزایش پیدا کرده، و این روند افزایشی روز به روز در حال افزایش است.

که خود این موضوع نشان دهنده آن است که امروزه موبایل به جزئی از زندگی هر فرد تبدیل شده، همین موضوع سبب شده که صاحبان وب سایت ها، به دنبال تغییر در طراحی وب سایتشان باشند و وب سایت های خود را به شکل mobile friendly طراحی کنند.

فرض کنید وب سایت شما در هنگام باز شدن در گوشی های موبایل به شکل نامناسبی نمایش داده شود که این موضوع می تواند به بیزینس شما صدمات جبران ناپذیری بزند.

شما با طراحی mobile friendly سعی می کنید که وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که سایت شما در هنگام باز شدن توسط گوشی های هوشمند به بهترین شکل نمایش داده شود.

اما خوب طراحی responsive وب سایت هم دقیقا تعریفی مشابه با طراحی موبایل فرندلی دارد، حال شاید برای شما یک سوال ایجاد شود که طراحی ریسپانسیو چه تفاوتی با طراحی موبایل فرندلی دارد؟

در ادامه این مقاله به تفاوت های طراحی mobile friendly و responsive می پردازیم:

تفاوت های طراحی ریسپانسیو و موبایل فرندلی

طراحی mobile friendly به گونه ای است که شما باید یک وب سایت جداگانه از وب سایت خود ایجاد کنید، که آن وب سایت تنها سازگار با گوشی های همراه باشد.

این وب سایت جداگانه می تواند از نظر محتوا نیز با وب سایت اصلی شما متفاوت باشد اما در طراحی responsive شما احتیاج به ساخت یک وب سایت جداگانه ندارید و می توانید همان وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که در تمامی دستگاه های هوشمند به یک شکل به نمایش در بیاید.

به بیان دیگر زمانی که یک فرد پس از جستجو با گوشی هوشمند خود در موتور های جستجو به سایت شما سر می زند، به صورت اتوماتیک سایت شما برای آن فرد به بهترین شکل به نمایش در بیاید.

طراحی mobile friendly بهتر است یا responsive ؟

به طور کلی طراحی responsive با وب سایت اصلی شما تطبیق پذیری بیش تری پیدا می کند.

همچنین می تواند در رتبه بندی سایت شما توسط موتور های جستجو موثر باشد و سئو سایت شما را نیز بهبود بخشد.

همچنین هزینه تعمیر و نگهداری سایت ریسپانسیو نسبت به طراحی موبایل فرندلی نیز کمتر است و یک طراحی یکپارچه برای شما ایجاد می‌کند.

پس می توان نتیجه گرفت طراحی ریسپانسیو نسبت به طراحی موبایل فرندلی طراحی بهتری است.

در ادامه مقاله قصد داریم هرکدام از ویژگی های طراحی ریسپانسیو را به صورت مجزا بررسی کنیم.

تطبیق پذیری در طراحی ریسپانسیو

خوب همان طور که می دانید امروزه دستگاه های هوشمند در ابعاد و سایز های مختلف تولید می شوند و تنوع این دستگاه های هوشمند روز به روز بیش تر می شود.

به طور مثال گوشی های هوشمند، تبلت ها، یا ترکیبی از تبلت ها و گوشی های هوشمند هر کدام ابعاد و سایز متفاوتی دارند، وب سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربر فارغ از اینکه با کدام دستگاه هوشمند خود به سایت شما سر می زند، بتواند بهترین تجربه را از وب سایت شما بدست بیاورد.

چرا که اگر فردی با یکی از دستگاه های هوشمند نتواند سایت شما را به درستی اجرا کند، امکان دارد دیگر به سایت شما سر نزند و به جای سایت شما به سایت های رقیب شما سر بزند که این کار می تواند ضربه سنگینی به بیزینس شما بزند و جبران کردن آن می تواند بسیار مشکل باشد.

هزینه تعمیر و نگهداری از وب سایت در طراحی ریسپانسیو

در وب سایت هایی که طراحی ریسپانسیو دارند نسبت به وب سایت های موبایل فرندلی شما هزینه نگه داری کمتری پرداخت می کنید، به این دلیل که شما تنها یک وب سایت دارید.

و با هر تغییری در محتوای وب سایتتان، در تمامی دستگاه های هوشمند می توانید آن تغییرمحتوا را مشاهده کنید اما در وب سایت های موبایل فرندلی به دلیل وجود وب سایت جداگانه مخصوص موبایل، شما ناچارید که با هر تغییری در نسخه دسکتاپ، آن تغییر را در نسخه موبایل هم انجام دهید که این کار علاوه بر مضاعف کردن کار شما، میزان بروز اشتباه را هم بالا می برد و ممکن است محتوای نسخه دسکتاپ شما با نسخه موبایل شما متفاوت باشد.

بهبود SEO سایت شما به واسطه طراحی responsive

گوگل در سال های اخیر استراتژی های مختلفی را جهت رنکینگ و رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو نشان داده است، یکی از استراتژی های این موتور جستجو بر مبنای این است که طراحی سایت شما ریسپانسیو است یا  موبایل فرندلی؟

در این استراتژی به وب سایت هایی که از نظر ظاهری بتوانند در تمامی دستگاه های هوشمند به یک شکل نمایش داده شوند رتبه بالاتری تعلق می گیرد.

این رتبه بندی از طریق یکسری ربات ها انجام می شود، این ربات ها اطلاعات وب سایت شما را می گیرند و بر مینای آن به شما رتبه می دهند. آن ها همچنین این استراتژی را mobile-first indexing نامیدند.

افزایش ترافیک سایت به واسطه طراحی responsive

شما می توانید قبل از طراحی ریسپاسیو، میزان ترافیک سایتتان را با google analytic بررسی کنید، همچنین پس از استفاده از طراحی responsive بار دیگر میزان ترافیک سایتتان را بررسی کنید، قطعا پس از بررسی در می یابید که میزان ترافیک سایت شما پس از طراحی ریسپانسیو به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است، و این به معنی آن است که تعداد افراد بیش تری به وب سایت شما سر می زنند.

اگر شما یک وب سایت دارید و نمی دانید طراحی وب سایت شما ریسپانسیو و یا موبایل فرندلی است گوگل ابزاری جهت آنالیز وب سایت در اختیار عموم قرار داده که شما می توانید، لینک سایت خودتان را در آن وارد کنید و پس از آن به سازگاری وب سایتتان با گوشی های هوشمند پی ببرید، این ابزار گوگل google mobile friendly test نام دارد.

برای طراحی سایت ریسپانسیو خود مقاله طراحی سایت ریسپانسیو ما را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۸۴۲۸۶۷۶ برای تماس مستقیم

۰۹۰۳۸۴۸۱۰۱۲ (فقط چت واتس اپ)

 ایمیل: info@aranikweb.ir

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید