خطای ۵۰۰ چیست ؟

خطای ۵۰۰ چیست و چرا ایجاد می شود؟

خطای ۵۰۰ چیست و چرا ایجاد می شود؟ 800 520 کارشناس محتوا1

خطای ۵۰۰ چیست ؟  خطای ۵۰۰ یکی از خطا های رایج در هاست است که می تواند تاثیر زیادی بر روی سئو وب سایت شما داشته باشد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا از خطای ۵۰۰ بیش تر بدانید.

خطای ۵۰۰ چیست و چرا ایجاد می شود؟

یکی از رایج ترین خطا هایی که ممکن است در هنگام باز کردن یک وب سایت با آن روبرو شویم، خطای ۵۰۰ است.

این خطا در واقع یک ارور در یکی از کد های HTTP است و معمولا از طرف سرور وب سایت ایجاد می شود.

به عبارتی دیگر خطای ۵۰۰ جزء آن دسته از خطا های وب سایت محسوب می شود که تنها پشتیبان وب سایت قادر به رفع آن می باشد.

چرا که این خطا معمولا به علت اشتباه در برنامه نویسی سرور انجام می شود. راه های شناسایی این خطا هم بسیار ساده است.

اگر شما هر کدام از خطا های زیر را در حین ورود به یک وب سایت در مرورگر خود مشاهده کردید، مطمئن باشید که آن وب سایت دچار خطای ۵۰۰ شده است.

۱- Internal Server Error 500

۲- HTTP 500 – Internal Server Error

۳-  Temporary Error (500)

۴- Internal Server Error

۵- HTTP 500 Internal Error

۶- ۵۰۰ Error

۷- HTTP Error 500

۸- ۵۰۰٫ That’s an error

 اما خوب شاید این سوال برای شما مطرح شود که ارتباط بین سئو و خطای ۵۰۰ در چیست؟

یا چرا خطای ۵۰۰ می تواند بر روی سئو یک وب سایت تاثیر گذار باشد؟ در جواب چنین سوالاتی باید به شما بگوییم که خطای ۵۰۰ باعث می شود که بازدیدگنندگان وب سایت نتوانند وب سایت شما را مشاهده کنند.

به همین منظور برخی از بازدیدکنندگان در زمانی که با چنین خطایی روبرو می شوند. به سرعت پنجره مرورگر خود را می بندند و به سراغ یک وب سایت دیگر می روند.

چنین عملی می تواند تاثیر نامطلوبی بر روی سئو وب سایت شما داشته باشد. همچنین اگر این خطا به شکل طولانی بر روی وب سایت شما باقی بماند. گوگل هم متوجه این خطا می شود و رتبه وب سایت شما را به شکل محسوسی کاهش می دهد.

به همین منظور گفته می شود که خطای ۵۰۰ تاثیر نامطلوبی بر روی سئو می گذارد. به همین ترتیب پس از مشاهده چنین خطایی نباید زمان را از دست بدهید و اگر شما صاحب آن وب سایت هستید باید هر چه سریعتر آن خطا را رفع کنید.

حال که با مفهوم خطای ۵۰۰ آشنا شده اید احتمالا به این موضوع فکر می کنید که این خطا چگونه از یک وب سایت رفع می شود؟

در ادامه این مقاله به شما توضیح می دهیم تا چگونه یک صاحب وب سایت و همچنین یک بازدیدکننده می تواند خطای ۵۰۰ را از یک وب سایت پاک کند.

رفع خطای ۵۰۰ به چه صورت است؟

۱- رفع خطا ۵۰۰ به وسیله بازدیدکننده:

در برخی موارد ممکن است خطای ۵۰۰ پس از اینکه بازدید کننده بر روی آن سایت کلیک کرده باشد، توسط تیم پشتیبانی وب سایت رفع شده باشد. به همین منظور شما با Reload کردن آن صفحه می توانید آن خطا را رفع کنید.

به همین ترتیب شما با استفاده از دکمه F5 یا Ctrl + R می توانید آن صفحه را Reload کنید. به علاوه ممکن است خطای ۵۰۰ در یک وب سایت رفع شده باشد. اما آن وب سایت همچنان بر روی مرورگر فرد بازدیدکننده نمایش داده شود.

به همین منظور فرد بازیدکننده باید بر روی دکمه Clear Cache مرورگر خود بزند و حافظه مرورگر خود را پاک کند. سپس دوباره وب سایت را Reload کند. همچنین در برخی موارد پاک کردن Cookie مرورگر هم می تواند در رفع خطای ۵۰۰ نقش داشته باشد.

اگر این روش ها توسط یک فرد بازدیدکننده انجام شد و موثر نبود. پیشنهاد می کنیم که آن وب سایت را ببندید و در یک زمان دیگر دوباره به آن وب سایت مراجعه کنید. همچنین شما می توانید با تماس با تیم پشتیبانی آن وب سایت، آن ها را از وجود چنین خطایی مطلع کنید.

۲- رفع خطا ۵۰۰ توسط صاحب وب سایت :

۱- خطای سطح دسترسی :

در بیش تر موارد، خطای ۵۰۰ سرور به دلیل سطح دسترسی اشتباه به یک یا چند فولدر ظاهر می شود. همچنین اشتباه در سطح دسترسی اسکریپت PHP و CGI  نیز می تواند در به وجود آمدن این خطا نقش داشته باشد.

برای اینکه این خطا از روی وب سایت شما پاک شود. شما باید به سرور وب سایت خود مراجعه کنید و اعداد سطح دسترسی فولدر ها را چک کنید.

باید سطح دسترسی فولدر ها عدد ۰۷۵۵ باشد. همچنین عدد دسترسی برای فایل ها باید عدد ۰۶۴۴ باشد.

اگر این دو سطح دسترسی در فولدر ها و فایل های شما متغییر بود. شما می توانید با راست کلیک و انتخاب گزینه Change Permission این اعداد را اصلاح کنیدو اررور خطای ۵۰۰ وب سایت خود را رفع کنید.

۲- خطا در فایل .htaccess :

در برخی موارد ممکن است خطای ۵۰۰ به دلیل اشکال در فایل .htacceess رخ دهد. در اینگونه موارد شما باید اطمینان حاصل کنید که ساختار کد های موجود در این فایل به درستی قرار گرفته باشد.

۳- Timeout شدن PHP :

اگر اسکریپت شما به یک منبع خارجی اتصال داشته باشد وآن منبع در حالت Timeout قرار بگیرد. ممکن است که خطای ۵۰۰ بر روی وب سایت شما ظاهر شود.

به همین منظور بهتر است خطای مربوط به آن اسکریپت را رفع کرده و خطای ۵۰۰ را از وب سایت خود رفع کنید.

۴-  خطا در افزونه و قالب وب سایت :

در برخی موارد ممکن است قالب و یا افزونه وب سایت شما دچار خطا شده باشد. به همین منظور در هنگام کلیک بر روی وب سایت خطای ۵۰۰ نمایان می شود.

در این حالت شما می توانید با پاک کردن این افزونه آن خطا را پاک کنید. اما اگر شما نمی دانید که خطای ۵۰۰ مربروط به کدام بخش است. می توانید با پاک کردن قالب و یا افزونه های وب سایت، امتحان کنید که این خطا مربوط به قالب و یا افزونه می شود یا خیر.

همچنین اگر شما از سیستم های مدیریت محتوای CMS مانند وردپرس و یا جومولا و یا … استفاده می کنید. می توانید با مراجعه به بخش پشتیبانی این سیستم های مدیریت محتوا، به صورت تخصصی متوجه مشکل خطای ۵۰۰ خود شوید.

اما اگر شما از چنین سیستم های مدیریت محتوایی استفاده نمی کنید. می توانید با تماس با خدمات پشتیبانی هاست خود، متوجه خطای ۵۰۰ وب سایت خود شوید.