مشاوره رایگان

۲۸۴۲۸۶۷۶ (۰۲۱)

توضیحات متا چیست و متا تگ چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

توضیحات متا چیست ؟

نکاتی درباره ی توضیحات متا در سئو سایت

حتما تا حالا اسم توضیحات متا یا تگ های متا را شنیده اید.

اما می دونستید که دقیقا توضیحات متا چیه و چه تاثیری بر روی سئو شما داره؟

می دونستید تا چه میزان توضیحات متا می تواند در رتبه بندی وب سایت شما نقش داشته باشد؟

نکاتی که در سئو توضیحات متا باید رعایت کنید را می دانید؟

می دونید توضیحات متا در سایت های وردپرسی به چه صورت است و یا به عبارت دیگر می دانید چگونه می توانید به سایت های وردپرسی توضیحات متا را اضافه کنید و رتبه ی وب سایتتان را ارتقا دهید؟

 اگر به دنبال جواب پاسخ های بالا هستید، پس ما در ادامه مقاله همراه باشید.

توضیحات متا چیست؟

شاید تا به حال برای شما که صاحب یک وب سایت هستید این سوال پیش آمده که توضیحات متا چیست؟

در جواب باید شما بگوییم که توضیحات متا در واقع خلاصه ای از سایت شماست.

سایت شما با استفاده از توضیحات متا به موتور های جستجوگر می فهماند که هدف سایت شما چیست.

به بیان دیگر توضیحات متا به موتور های جستجوگر نشان می دهد که سایت شما در چه زمینه ای فعالیت می کند.

موتور های جستجوگر هم با استفاده از توضیحات متا، تصمیم می گیرند که چه رتبه ای برای وب سایت شما در نتایج خود (SERPs) تعیین کنند. همچنین  توضیحات متا می تواند در افزایش چشم گیر نرخ کلیک وب سایتتان هم موثر باشد.

یعنی روزانه تعداد بازدیدکنندگان بیش تری به وب سایت شما مراجعه کنند و از محتوای وب سایت شما استفاده می کنند.

البته خود موتور های جستجوگر تاثیر توضیحات متا در رتبه بندی وب سایت ها را اندک می دانند.

اما به علت آنکه توضیحات متا می تواند در افزایش نرخ کلیک سایت (CTR) شما موثر باشد و هر چه افزایش نرخ کلیک وب سایت شما بیش تر باشد به همان اندازه رتبه وب سایت شما هم بالاتر می رود.

به همین دلیل است که می توان گفت توضیحات متا در نتایج موتور های جستجوگر و همچنین رتبه بندی وب سایت شما نقش دارد. در تصویر پایین شما می توانید مثالی از توضیحات متا را ببینید:

البته به همان اندازه که توضیحات متا می تواند در افزایش نرخ کلیک وب سایت شما و در نتیجه افزایش رتبه وب سایت شما در موتور های جستجوگر موثر باشد.

به همان اندازه هم می تواند در کاهش رتبه بندی وب سایت شما موثر باشد. اما خوب حتما برای شما سوال ایجاد شده که چنین چیزی چطور ممکن است؟ در جواب باید به شما بگوییم که همانطور که فاکتوری به نام فاکتور افزایش نرخ کلیک داریم.

فاکتوری به نام بانس ریت (Bounce Rate) هم داریم.

این فاکتور آنجا معنی پیدا می کند که بازدیدکننده ای با توجه به توضیحات متای وب سایت شما، بر روی سایت شما کلیک می کند. اما آنچه را که می خواهد در وب سایت شما پیدا نمی کند و سریع از وب سایت شما خارج می شود و بر روی وب سایت دیگری کلیک می کند.

این برای موتور های جستجوگر مانند گوگل به این معنا است توضیحات متای وب سایت شما، با محتوای درون وب سایتتان یکی نیست. و به این دلیل موتور های جستجوگر تصمیم می گیرند که از رتبه ی وب سایت شما در قسمت نتایج بکاهند.

برای همین باید سعی کنید که توضیحات متای وب سایتتان با محتوای موجود در وب سایتتان در ارتباط باشد و عملا یکی باشند. در ادامه ی مقاله ما قصد داریم 5 نکته در سئو توضیحات متا را به شما بگوییم، پس با ما همراه باشید.

توضیحات متا چیست ؟
توضیحات متا چیست ؟

5 نکته در سئو توضیحات متا:

1- باید تعداد کارکتر های توضیحات متا را 160 یا کمتر نگه دارید.

اولین نکته در سئو توضیحات متا، که باید به آن توجه داشته باشید تعداد کارکتر های توضیحات متا است.

در مورد تعداد کارکتر های توضیحات متا، موتور جستجوگر گوگل بار ها تاکید کرده است که شما می توانید تا 300 کارکتر را استفاده کنید. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که حداکثر از 160 کارکتر در توضیحات متای وب سایتتان استفاده کنید.

به این دلیل که، اگر شما بیش تر از 160 کارکتر در توضیحات متای وب سایتتان استفاده کنید.

گوگل تمامی کارکتر های توضیحات متای وب سایتتان را نشان نمی دهد. به عبارت دیگر گوگل مابقی توضیحات متای وب سایت شما را با سه نقطه به نمایش در می آورد.

در عکس پایین شما می توانید وب سایتی را ببینید که تعداد کارکتر های توضیحات متای آن بالای 160 عدد است:

قطعا اگر توضیحات متای وب سایت شما به طور کامل به بینندگان نمایش داده نشود. آن ها نمی توانند به طور کامل متوجه شوند که شما در وب سایتتان چه محتوایی را دارید. و برای همین ممکن است که بر روی وب سایت شما کلیک نکنند و نرخ کلیک وب سایت شما پایین بیاید. پس حتما به تعداد کارکتر های توضیحات متای وب سایتتان توجه داشته باشید.

2- حتما از کلمات کلیدی در توضیحات متا استفاده کنید.

یکی از 5 نکته سئو توضیحات متا که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا است.

همانطور که می دانید یکی از راه های بهبود سئو وب سایت و همچنین به دست آوردن رتبه مطلوب در موتور های جستجوگر استفاده از کلمات کلیدی درون محتوای صفحات وب سایت است.

شما می توانید در تمامی اجزاء محتوای وب سایتتان از کلمات کلیدی استفاده کنید. به طور مثال در عنوان ها، متن اصلی، نتیجه گیری و …

همچنین استفاده از کلمات کلیدی می تواند یک راه ارتباطی برای وب سایت شما باشد تا با استفاده از آن بتوانید مخاطبان زیادی را برای کسب و کار خود جذب کنید.

چرا که اکثر بازدیدکنندگان وب سایت ها با استفاده از جستجوی کلمه کلیدی خاص، به وب سایت هدف خود دست می یابند. قطعا استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا می تواند تاثیر به مراتب بیش تری نسبت به توضیحات متا بدون کلمات کلیدی داشته باشد.

ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که، آیا  باید تمامی متن توضیحات متا را با کلمات کلیدی پرکنیم؟ و یا آیا برای استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا محدودیتی وجود دارد؟

در جواب می توانیم به شما بگوییم که برای استفاده از کلمات کلیدی درون توضیحات متا محدودیتی وجود ندارد. اما برای اینکه بازده توضیحات متای وب سایتتان بیش تر شود، کارشناسان توصیه می کنند که از به کار بردن بیش از 2 الی 3 کلمه کلیدی درون توضیحات متا اجتناب کنید.

3- سعی کنید متن توضیحات متای شما خاص و منحصر به فرد باشد.

همیشه سعی کنید که متن توضیحات متای وب سایتتان خاص و منحصر به فرد باشد. درست است که توضیحات متا می تواند به موتور های جستجوگر این منظور را برساند که وب سایت شما در چه زمینه ای فعالیت می کند.

اما یادتان باشد که بازدیدکنندگان نتایج موتور های جستجوگر هم از طریق همین توضیحات متا، تصمیم می گیرند که  وب سایت شما را انتخاب کنند و بر روی وب سایت شما کلیک کنند. در واقع شما باید در توضیحات متای وب سایتتان با یک تیر، دو نشان بزنید.

یعنی هم بتوانید موتور های جستجوگر را برای محتوای وب سایتتان متقاعد کنید و هم شروع به جذب مخاطب کنید. برخی از وب سایت ها برای نوشتن توضیحات متای وب سایتشات زمان نمی گذارند.

بلکه ترجیح می دهند از توضیحات متای وب سایت های رقیبانشان به نوعی کپی، پیست انجام دهند. این کار کاملا اشتباه است، چرا که در آن زمان توضیحات متای تمامی وب سایت ها یکسان می شود و توضیحات متای وب سایت شما، نمی تواند مخاطبان وب سایتتان را به خود جذب کند.

همچنین شما باید تلاش کنید که از برخی از جملات و اصطلاحات که در کسب و کار شما بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد در توضیحات متا استفاده کنید. به طور مثال اگر شما در وب سایتتان قصد فروش کتابی خاص را دارید.

می توانید در توضیحات متا چنین بنویسید: شما قصد خرید این کتاب خاص را دارید و با کلیک بر روی لینک وب سایت ما می توانید به راحتی به آن دست یابید.

پس سعی کنید در متن توضیحات متای وب سایتتان نو آوری و خلاقیت داشته باشد و توضیحات متای خاص و منحصر به فرد خلق کنید.

4- از CTA یا Call to Action در توضیحات متا استفاده کنید.

شما می توانید درون توضیحات متا، از آفر هایی که در انتظار مخاطبان وب سایتتان هست،  سخن بگویید.  همیشه سخن گفتن در مورد  آفر های جذاب به مشاهده کنندگان نتایج موتور های جستجوگر، می تواند نتایج مطلوبی را به ارمغان بیاورد.

به طور مثال اگر شما برای مخاطبان جدید وب سایت خود 7 روز اشتراک رایگان در نظر می گیرید. می توانید این موضوع را در توضیحات متای وب سایتتان یادآور شوید و کاربران بیش تری را برای وب سایت خود جذب کنید.

عموما به این تکنیک CTA یا call to action گفته می شود. این تکنیک می تواند در افزایش نرخ کلیک سایت و CTR وب سایت شما و همچنین بهبود سئو و رتبه بندی وب سایت شما موثر باشد.

5- از برخی  علائم در توضیحات متا نباید استفاده کنید.

ببینید برخی از علائم مانند علامت های نقل قول و یا علامت های ریاضی و علامت های خاص را نباید در توضیحات متا استفاده کنید. دلیل استفاده نکردن از این علائم در توضیحات متا این است که، موتور های جستجوگر توانایی خواندن این علامت ها را ندارند، و تصور می کنند که این علامت ها جزئی از کد های HTML وب سایتتان هستند.

به همین علت زمانی که شما توضیحات متای وب سایتتان را با چنین علائمی نگارش کنید. قسمت هایی از توضیحات متای شما توسط موتور های جستجوگر قطع می شود و مشاهده کنندگان نتایج نمی توانند به طور کامل متن توضیحات متای وب سایت شما را بخوانند.

برای همین توصیه می شود متن توضیحات متای وب سایتتان را تا آنجایی که می شود ساده و به دور از علائم دستور زبان و ریاضی بنویسید.

توضیحات متا در سایت های وردپرسی به چه صورت است؟

همانطور که می دانید افزونه های مختلفی برای سایت های وردپرسی موجود می باشد. هر کدام از این افزونه ها می تواند قابلیت های گسترده ای را به وردپرس شما اضافه کند.

این قابلیت ها هر کدام می تواند در روند بهبود سئو وب سایت شما تاثیر گذار باشد و شما را به جایگاه مناسب درون رتبه بندی موتور های جستجوگر نزدیک تر کند. همچنین افزونه های وردپرس می توانند کار را برای شما راحت تر کنند و سریعتر شما را به اهدافتان برسانند. یکی از افزونه هایی که به کمک آن می توانید توضیحات متا برای وب سایتتان ایجاد کنید افزونه Yoast seo است.

برای به وجود آوردن توضیحات متا با استفاده از این افزونه تنها کافی است که آن را به صورت رایگان دانلود کرده و سپس به قسمت داشپورد وردپرس خود مراجعه کنید.

پس از آن در قسمت مربوط به افزونه Yoast seo کلیک کرده و در منوی این افزونه بر روی گزینه ی  Features کلیک کنید. شما در این مرحله باید تنظیمات مضاعف این افزونه را فعال کنید.

تنظیمات مضاعف این افزونه شامل اضافه کردن توضیحات متا به وب سایت وردپرسی شما می شود.

پس از فعال کردن تنضیمات مضاعف در افزونه Yoast seo، شما باید دوباره به نوار ابزار این افزونه مراجعه کنید و در ادامه بر روی گزینه ی Titles and meta  کلیک کنید.

صفحه ی جدیدی برای شما باز می شود. شما می توانید در این صفحات توضیحات متای وب سایتتان را نگارش کنید و یا به آن ها قابلیتی اضافه کنید.

اگر به صحبت های ما در ابتدای مقاله توجه کرده باشید، متوجه می شوید که استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا یکی از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

شما به راحتی می توانید از کلمات کلیدی در نگارش توضیحات متا در سایت وردپرسی خود استفاده کنید. به طور مثال شما در قسمت Other می توانید به این افزونه بفهمانید که می خواهید درون توضیحات متای وب سایتتان کلید واژه داشته باشید.

حال زمانی که شما این گزینه را فعال می کنید در قسمت Home page نوار ابزار بالای صفحه گزینه ای دیگر به نام keyword اضافه می شود. شما در این قسمت می توانید برای توضیحات متای وب سایت وردپرسی خود عنوان انتخاب کنید.

متن اصلی توضیحات متای وب سایت وردپرسی را با همان نکاتی که در ابتدای مقاله ذکر کردیم بنویسید و همچنین کلمات کلیدی که درون متن توضیحات متای خود استفاده کرده اید را به طور جداگانه به این افزونه معرفی کنید.

این کار باعث می شود تا کلمات کلیدی درون توضیحات متای وب سایت شما هایلایت شوند.

 

 

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۸۴۲۸۶۷۶ برای تماس مستقیم

۰۹۰۳۸۴۸۱۰۱۲ (فقط چت واتس اپ)

 ایمیل: info@aranikweb.ir

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

زنبیل خرید